Finansal performans ölçütlerinin firma değeri üzerindeki etkisi: Borsa İstanbul'da bir araştırma
The effect of financial performance measures on firm value: An analysis on İstanbul Stock Exchange
- Tez No: 640836
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ERTUĞRUL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de finansal performans ölçütlerinin şirket değeri üzerindeki uzun dönem etkisinin ortaya çıkarılmasıdır. Çalışmada bu etki sermaye yoğun ve emek yoğun şirketler olarak iki farklı grup altında incelenmiştir. Bunun için öncelikle iki farklı sermaye yoğunluğu oranı tek bir ölçüte indirgenerek Borsa İstanbul'da işlem gören şirketler sermaye yoğun ve emek yoğun olarak ayrılmıştır. Sonrasında bu şirketler 2006 4. çeyrek ve 2019 2. çeyrek arasındaki dönem boyunca incelenmiştir. Çalışmada pay getirileri ve pazar katma değeri bağımlı değişken olarak, ekonomik kâr, net kâr, öz sermaye kârlılığı, pazar değeri/defter değeri ve Tobin's Q oranı açıklayıcı değişkenler olarak seçilmiştir. Yapılan ikinci kuşak panel eşbütünleşme analizleri sonucunda kurulan modellerde uzun dönem ilişki tespit edilmiştir. Model tahmin sonuçlarına göre ise her iki grup şirket için de öz sermaye kârlılığı, pazar değeri/defter değeri ve Tobin's Q oranının uzun dönemde getirileri anlamlı ve pozitif yönde etkidikleri bulunurken, sermaye yoğun şirketlerde ekonomik kâr ve net kârın, emek yoğun şirketlerde ise sadece ekonomik kârın uzun dönemde pazar katma değerini anlamlı ve pozitif yönde etkiledikleri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the long-term effect of financial performance measures on firm value in Turkey. In the study, this effect has been examined under two different groups as capital-intensive and labor-intensive firms. For this, first of all, two different capital intensity ratios were reduced to single criterion and the firms traded on Istanbul Stock Exchange were separated on the basis of this criterion. These firms were then examined during the period between 2006 Q4 and 2019 Q2. In the study, stock returns and market value added were selected as dependent variables, and economic profit, net income, return on equity, market to book value and Tobin's Q were selected as explanatory variables. As a result of second generation panel cointegration analysis, a long-term relationship has been determined in the models established. According to the model estimation results, it was found that, return on equity, market to book value and Tobin's Q ratio have a significant and positive long-term effect on stock returns for both groups of firms, while, for capital-intensive firms, economic profit and net income, for labor-intensive firms, only economic profit have significant and positive long-term effect on market value added.