Alberto Moravia'nın 'A Quale Tribù Appartieni?' kitabındaki Afrika imgesi ve sömürgecilik sonrası dönemin izleri
The image of Africa and the traces of post colonial period in 'A Quale Tribù Appartieni?' by Alberto Moravia
- Tez No: 640868
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CRISTIANO BEDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İtalyan Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmanın amacı, 20. yüzyıl İtalyan seyahat edebiyatının önemli yazarlarından biri olan Alberto Moravia'nın Afrika seyahatleri sonucunda kaleme alarak gözlemlerini aktardığı ve üç kitap olarak karşımıza çıkan Afrika üçlemesinin ilk kitabı olan A quale tribù appartieni? eserinde işlenen Afrika imgesinin ve sömürgecilik sonrası dönemin izlerinin incelenmesidir. Üç bölümden oluşan bu çalışmanın ilk bölümde seyahat, imgebilim ve sömürgecilik gibi çalışma boyunca değineceğimiz konular hakkında bilgi verilmiş ve çalışmanın ikinci ve üçüncü bölümleri için sağlam bir temel oluşturulması hedeflenmiştir. İkinci bölümde, Afrika üçlemesinin diğer iki eseriyle birlikte yazarın Sovyetler Birliği, Hindistan ve Çin'e gerçekleştirdiği seyahatler sonucunda ortaya çıkan eserlere değinilmiştir. Bu bölümde seyahat yazarı olarak Moravia'nın bakış açısı hakkında bir fikir sahibi olunması amaçlanmış ve yazarın Afrika'ya olan bakışı çözümlenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise ilk iki bölümde verilen bilgiler ışığında A quale tribù appartieni? eserine yansıyan Afrika imgesi ve sömürgeciliğin kıtadaki etkileri incelenmiş ve Moravia'nın Avrupalı bir seyahat yazarı olarak Afrika'yı ele alış şekli değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The scope of this study is to analyze the image of Africa and the traces of post-colonial period in A quale tribù appartieni?, the first book of the Africa trilogy written by Alberto Moravia, one of the most prominent writers of the Italian travel writing in the twentieth century. The first chapter of this three-chaptered study will explore the concepts of travel, imagology, and colonialism, through which a solid foundation for second and third chapters is aimed to be established. In the second chapter, the two other books of the trilogy about Africa, as well as writer's other travel books, which emerged as a result of his travels to USSR, India and China, will be discussed. The aim of this chapter is to provide information on Moravia's perspective as a travel writer and analyze his perspective on Africa. In the last chapter of the study, the image of Africa and the effects of colonialism on the continent, which are reflected in A quale tribù appartieni?, are examined and Moravia's approach to Africa as an European travel writer is analyzed.