Alberto Giacometti ve Francis Bacon'ın resimlerinde beden imgeleri
Body Images in the paintings of Alberto Giacometti and Francis Bacon
  1. Tez No: 873148
  2. Yazar: ERSİN AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ÇİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Sürrealizm, 19. yüzyılın sonunda 20. yüzyılın başlarında sanatta gelenekselliğin yerini modern anlayışa bırakıp, gerçeküstü imgelerin 20. yüzyılın kimi sanatçılarının arasında önem kazandığı bir sanat akımıdır. Bu akım, modern sanatında temelini oluşturmaktadır. Modern sanatın içerisinde gerçeküstü imgeler yaratmak için eserler üreten sanatçıların arasında, Alberto Giacometti ve Francis Bacon yer almaktadır. Alberto Giacometti ve Francis Bacon, benimsemiş oldukları sanat anlayışlarının doğrultusunda eserlerini insan etrafında sınırlandırmışlardır. Eserlerindeki insan bedenlerini geleneksel anlayışın ötesinde, kişisel yaratıcılıklarıyla birlikte deforme edilmiş beden imgelerine dönüştürmüşlerdir. Bu beden imgelerinin oluşumuna, kişisel deneyimlerinin yanı sıra, 20. yüzyılın ilk yarısında gerçekleşen iki büyük dünya savaşlarının içerisinde bulundukları toplumun üzerindeki yıkımı da etki etmiştir. Böylelikle çalışmalarının içerisinde yer alan insan bedeni imgeleriyle; korkuları, acıları, yalnızlığı, cinselliği, yaşam ve ölüm korkusuyla bireylerin kişisel varoluşlarının özlerini keşfetme amacına yönelmişlerdir. Figüratif anlayışı benimseyip benzer konuları kendilerine has sanat anlayışlarının doğrultusunda oluşturmalarının yanı sıra, etkilendikleri eski ustaların (Cimabue, Velâzquez, Rembrandt, Cêzanne, Vincent van Gogh ve Tintoretto gibi) eserlerinin modern sanat için de temel bir öneme sahip olduğunu belirtmişlerdir. Bu bağlamda hem Alberto Giacometti'nin hem de Francis Bacon'ın modern sanatın içerisinde sanatsal olarak aralarındaki paralelliklerden bahsetmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
Surrealism is an art movement in which traditionalism in art was replaced by modern understanding at the end of the 19th century, and surreal images gained importance among some artists of the 20th century. This movement forms the basis of modern art. Alberto Giacometti and Francis Bacon are among the artists who produce works to create surreal images in modern art. Alberto Giacometti and Francis Bacon limited their works around humans in line with their understanding of art. They transformed the human bodies in their works into deformed body images with their personal creativity, beyond traditional understanding. In addition to their personal experiences, the formation of these body images was also influenced by the devastation of the society they were in during the two great world wars that took place in their first half of the 20th century. Thus, with the images of the human body in his works. They aim to discover the essence of individuals personal existence with their fears, pains, loneliness, sexuality, fear of life and death. In addition to adopting the figurative approach and creating similar subjects in line with their own understanding of art, they also adopted the belief that the works of the old masters they experienced (such as Cimabue, Velâzquez, Rembrandt, Cêzanne, Vincent van Gogh and Tintoretto) were of fundamental importance for modern art. In this context, it is possible to talk about the artistic parallels between both Alberto Giacometti and Francis Bacon within modern art.