Almanca'nın yabancı dil olarak öğretimi çerçevesinde öğrenci görüşüne dayalı öğretmen özellikleri
- Tez No: 61217
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZÜ ALMANCANIN YABANCI DİL OLARAK ÖĞRETİMİ ÇERÇEVESİNDE ÖĞRENCİ GÖRÜŞÜNE DAYALI ÖĞRETMEN ÖZELLİKLERİ BehiyeÇELİKER Alman Dili Eğitimi Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ekim 1997 Danışman: Doç.Dr. Mustafa ÇAKIR Türkiye'de yabancı dil öğretimi çalışmaları Osmanlı İmparatorluğu 'ndaki yenileşme çabalarıyla büyük bir ivme kazanmış; bu dönemde Almanya ile girişilen ortak reform çalışmaları Almancanın yabancı dil olarak öğretilmesi konusunda bugünkü Türkiye Cumhuriyeti için bir temel oluşturmuştur. Gelişme sürecinde olan Türkiye'de yabancı dil öğretiminin yaygınlaşması ve etkili bir şekilde yürütülebilmesi için, devlet de çeşitli girişimlerde bulunmaktadır. Ülkemizde son yıllarda görülen değişimler, ulaşım ve haberleşme, gittikçe artan uluslararası ilişkiler yeni gereksinimlerin ortaya çıkmasına yol açmıştır. Günümüzde, öğretim kurumlarımızda uygulanan geleneksel dil öğretimi verimliliğini yitirmiştir. Bu nedenle yeni öğretim yöntemleri belirleme çabalarına girişilmiştir. Öğrenci konusunda birçok araştırma ve uygulama yapılmasına karşın, öğretmene yönelik araştırmaların azınlıkta olduğu görülmektedir. Bu çalışmada, bu gerçek göz önünde tutularak öğrenci görüşüne dayanan bir araştırma yapılmış, bir yabancı dil öğretmeninin olumlu ve olumsuz özellikleri ortaya konmaya çalışılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, iyi bir yabancı dil öğretmeninin özellikleri, öğrenci perspektifinden bakıldığında şu şekilde olmalıdır. Öncelikle anadiline daha sonra öğreteceği yabancı dile hakim olmalıdır. Öğrenci ayırımı yapmamalı, öğrencinin öğrenme hevesini kıracak davranışlarda bulunmamalı, derste çeşitli yöntemlere başvurabilmelidir, tek tip ders işlememelidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Teacher characteristics based on student viewpoint within the framework of teaching German as a foregn language In Turkey, studies in foreign language teaching have gained speed due to the modernization efforts of Ottoman Empire. Joint reform studies of Ottoman an Empire and Germany during period formed the basis of teaching German as a foreign language in todays Turkish Republic. In this developing country, Turkey, govennment also has various enterprises for wide aspreading/ government of foreign language teaching fast and its being carried in an effective way. Recent changes in our country transportation and communication, and increasing international relations caused new requirements to come out. Today, it has been observed that traditional language teaching methods which are used in our school's have lost their effectiveness. For this reason, there are attempts for finding out new teaching methods, Although there are plenty of studies and research studies which focus on student, there are a limited number of studies which focus on teachers. Taking this into consideration, this study which are based on student opinion, aim at defining the positive and negative characteristics of a foreign language teacher. The findings of this study indicated the qualifications of a good foreign language teacher from the perspective of student as follows the teacher should have of a good command of both the native language and the foreign language that is going to be taught. There shouldn't be discirimnation between students, he should avoid behaviours which will demotivate students. He should have the knowledge of different methods, and he shouldn't teach lessons in the same way all the time.