Eğitimcilerin görüşüne göre mesleki eğitim merkezlerinde uygulanan konfeksiyon programının öğretmen yeterlilikleri ve eğitim programının uygulanması açısından başlıca problemleri ve çözüm önerileri
Idenfication of and solution suggestions under the view of teachers to the major problems regarding proficiency of the teachers abd the ready-made clothing programme applied at the professional education centers
- Tez No: 133740
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Bu çalışma,“Eğitimcilerin Görüşüne Göre Mesleki Eğitim Merkezlerinde Uygulanan Konfeksiyon Programının Öğretmen Yeterlilikleri ve Eğitim Programının Uygulanması Açısından Başlıca Problemleri ve Çözüm Önerileri”başlığı altında hazırlanmıştır. Araştırma, meslek dersi öğretmenlerinin görüşleri doğrultusunda, eğitime sağlayacağı katkılar düşünülerek Mesleki Eğitim Merkezleri'nde uygulanan Konfeksiyon programının incelenmesi amacıyla planlanıp yürütülmüştür. Günümüzde mesleki eğitimin kalitesi, sektörün ihtiyaçlarına uygun işgücü yetiştirilmesi ile ölçülmektedir. Mesleki eğitimde, mesleki yeterliliklere ilişkin birikimin, eğitim sürecine yansıtılmaması, iş alanlarının ihtiyacı olan nitelikli işgücünün karşılanmasında önemli sorunlar yaşanmasına neden olmaktadır. Bu nedenle araştırma; Meslekî Eğitim Merkezlerinde uygulanan konfeksiyon programı ile ilgili meslek dersi öğretmenlerinin görüşlerinin belirlenmesi, bu doğrultuda eğitime katkı sağlanması düşünülerek planlanıp yürütülmüştür. Çalışmanın amacına yönelik araştırma beş bölümde hazırlanmıştır. Birinci bölümde genel olarak Mesleki Eğitim hakkında bilgi verilerek çalışma konusunun önemi vurgulanmıştır. İkinci bölümde kavramsal çerçeve ve literatür incelenerek konu ile ilgili bilgiler aktarılmış; ayrıca çalışmayla ilgili araştırmalara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde; çalışmanın planlanıp yürütülmesinde temel olan materyal ve yöntem açıklanmaya çalışılmıştır. Araştırmanın dördüncü bölümünde; konu ile ilgili, öğretmenlerin görüşlerini almak amacıyla uygulanan anket sonucu elde edilen verilerin tartışması ve değerlendirilmesine yer verilmiştir. Uygulanan anketlerden elde edilen verilerin istatistiksel analizleri yapılarak, tablo ve grafikler elde edilmiştir. Araştırmanın beşinci bölümünde araştırma özetlenmiş ve verilerle ulaşılan sonuçlar açıklanmıştır. Araştırma sonuçlarına dayalı olarak, öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
u ABSTRACT This study, prepared the title of which is“Idenfication of and Solution Suggestions under the View of Teachers to the Major Problems Regarding Proficiency of the Teachers and the Ready-Made Clothing Programme Applied at the Professional Education Centers”. This research has been conducted in order to evaluate the Ready-Made Clothing Programme applied at the Professional Education Centers taking into account its benefits to education under the light of thoughts and attitudes of teachers of professional education classes. Nowadays, the quality of professional education is assessed by providing man power appropriate to the requirements of the industry. As far as the professional education is concerned, lack of reflection of the cumulative professional qualifications to the education process gives rise to major problems in meeting the need for highly qualified man power in the business sector. Therefore, this research has been carried with a view of determining the professional education teachers' thoughts and attitudes regarding the professional qualifications of the graduades of the ready-made clothing departments applied at the Professional Education Centers in order to be a supporting instrument to education. The research has five chapters except introductory chapter. In the first section, by giving information about professional education, the topic of the study has been emphasised. In the second section, theoretical frame and the literature has been generally mentioned and the bibliography of the study has been given. In the third section, research's methodology and material that has been used during research process are explained. In the forth section, data which comes from the survey on teacher's opinions and attitudes about the subject are statistically analyzed and prepared tables and graphs. The results handled from the survey are discussed and evaluated. The fifth and final section of the study summarises the research and highlights the conclusions reached. Moreover, suggestions have been made based on the evaluation of the results of the research.