Africa in Turkish foreign policy: Example of Turkey- Sudan
Türkiye dış politikasında Afrika: Türkiye örneği-Sudan
  1. Tez No: 640938
  2. Yazar: MOHAMED GAMAL BASHIER MOHAMED
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. BÜLENT AÇMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, Afrika'ya yönelik Türk dış politikasını incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma genel olarak tarihi ve siyasi ilişkileri ele alıyor. Çalışma, 2002'den 2019'a kadar olan dönemde iki ülke arasındaki ekonomik, siyasi ilişkiler ve işbirliğinin yönleri üzerine Dördüncü Bölüm'e (Sudan) odaklanıyor. Türkler on dokuzuncu yüzyıldan itibaren Afrika'ya girerken, Osmanlılar padişahlarla güçlü ilişkiler kurdu . Bu ilişkiler dini, ekonomik ve stratejik temellere dayanıyordu. Türkler, Afrika'ya doğru on dokuzuncu yüzyılın ortalarında başlayan Avrupa sömürgeciliğine rağmen Afrika'yı dört asır yönettiler. Osmanlılar yavaş yavaş Afrika kıtasından ayrılsın. Ve Türkiye Cumhuriyeti kurulduğunda. Türk dış politikası batı ülkelerine yöneldi. Türkiye 1960'larda Afrika'daki bağımsızlık hareketlerini desteklemiş olmasına rağmen. Ancak 1990'larda Soğuk Savaş'ın gerilemesi ve uluslararası sistemin yeniden şekillenmesi ile Türk dış politikasında Afrika önemli değildi. Türkiye uluslararası topluma bir kapı açsın. Türkiye, Afrika'daki genişleme için siyasi, ekonomik ve kültürel bağları geliştirmek için 1998'de Afrika için bir dış politika planı hazırladı. plan 2005'ten sonra uygulandı. Türkiye yeni bir strateji izledi ve yumuşak güç gibi bazı unsurları kullandı. Ve Afrika ülkelerini kendi safına çekmek. Böylelikle Türkiye, Afrika ülkeleriyle siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel ilişkiler kurmanın hızlı ve kolay bir yolunu bulacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to study Turkish foreign policy towards Africa. This study aims to study Turkish foreign policy towards Africa. The study deals with historical and political relations in general. The study focuses on Chapter Four (Sudan) on economic, political relations, and aspects of cooperation between the two countries in the period from 2002 to 2019. As the Turks began entering Africa since the nineteenth century, the Ottomans established strong relations with the sultans. These relationships were based on religious, economic, and strategic foundations. the Turks ruled Africa for four centuries, despite this, the European colonization that started in the mid-nineteenth century towards Africa. Let the Ottomans leave gradually from the African continent. And when the Turkish Republic was established. Turkish foreign policy has moved towards western countries. Although Turkey had supported independence movements in Africa in the 1960s. However, Africa was not important in Turkish foreign policy either With the decline of the Cold War in the nineties and the reshaping of the international system again. let Turkey open a door toward the international community. Turkey prepared a foreign policy plan for Africa in 1998, to develop political, economic, and cultural ties for expansion in Africa. the plan was iii implemented after 2005. Turkey pursued a new strategy and used certain elements such as soft power. And to bring the African countries to its side. In this way, Turkey will take a fast and easy way to form political, economic, social, and cultural relations with African countries.