The impact of product based collaborative learning on tertiary level EFL learners' writing development: A self - efficacy based perspective
Ürün temelli işbirliğine dayalı öğrenmenin İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen üniversite hazırlık öğrencilerinin yazılı anlatım becerileri gelişimine etkisi: Öz yeterlilik bakış açısı
  1. Tez No: 640937
  2. Yazar: CEREN ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. İSKENDER HAKKI SARIGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çağın gerekleri ve gelişmelerine paralel olarak, iş birliğine dayalı öğrenme uygulamaları önem kazanmıştır. Bununla beraber üretkenlik, İngilizce'yi yabancı dil olarak öğrenen öğrenciler üzerinde etkisi olan önemli bir konsept olarak kabul edilmektedir. Mevcut çalışma ürün temelli iş birliğine dayalı öğrenmenin ingilizceyi yabancı dil olarak öğrenen üniversite hazırlık öğrencilerinin yazılı anlatım becerileri gelişimine etkisinini öz yeterlilik bakış açısı ile ortaya koymayı hedeflemiştir. Hedefi gerçekleştirebilmek ve sistemli bir şekilde veri toplayabilmek için açımlayıcı sıralı karma desen yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın nicel kısmı için, yarı deneysel araştırma deseni tercih edilmiştir. Bu kısımda katılımcılar kendi yazma öz-yeterlilik değerlendirmeleri araştımacı tarafından geliştirilen anket yoluyla toplanmıştır. Ek olarak, iki puanlayıcı öğretmen tarafından 32 orta düzey İngilizce yeterlilği olan öğrenci tarafından yazılmış 64 problem çözme paragrafı notlandırılmıştır. Notlar SPSS programı ile analiz edilmiştir. Çalışmanın nicel kısmı için, deney grubundan beş öğrenci ile yarı yapılandırılmış görüşme gerçekleştirilmiştir. Uygulamanın etkinliği hakkında detaylı bilgi edinmek bu şekilde mümkün hale gelmiştir. Nitel veriler ürün temelli iş birliğine dayalı öğrenmenin yazı yeteneği gelişimine olumlu katkı sağladığını göstermiştir. Ancak, ürün temelli iş birliğine dayalı öğrenmenin bireysel öğrenmeden üstün olduğu yönünde belirgin bir sonuç elde edilmemiştir. Ek olarak, sonuçlar yazı öz yeterlilik ve ürün temelli iş birliğe dayalı ögrenme arasında anlamlı bir ilişki olmadığını göstermiştir. Yarı yapılandırılmış görüşmeler sonucu deney grubu öğrencilerinin ürün temelli iş birliğine dayalı öğrenme uygulamasına karşı olumlu tutuma sahip oldukları gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In line with the requirements and developments of the Era, collaborative learning has gain importance. Besides, productivity is accepted as an important concept which has an impact on EFL learners. Thus, combining both collaborativity and productivity was the core point of the study. Thereby, the current study aimed to find out if there are any effects of product based collaborative practices into tertiary level EFL learners writing lesson from the perspective of writing self-efficacy. To achive the aim and gather data systematically, explanatory sequential mixed methods design was utilized to gather data. For the quantitative part of the stuy, quasi experimental research was preferred. In this part, participants perceptions about their writing self-efficacy were collected by means of a questionnaire which designed by the researcher. Besides, 64 problem-solution paragraphs which were written by the 32 Intermediate level EFL learners were scored by two raters. Then, the scores were analyzed by means of SPSS. For the qualitative part of the study, semi-structured interviews were conducted with five participants from experimental group. Gathering deeper understanding about the treatment process was possible in this way. The quantitative findings show that product based collaborative learning practices has a positive impact on writing improvement. Hovewer, there are no significant results which make product based collaborative learning practices superior individual learning. Additionally, the results show that there is no corelation between writing self-efficacy perceptions and product based collaborative learning practices. The results of semi-structured interviews also revealed that experimental group participants had positive perceptions towards product based collaborative learning practices.