Yırtıklı Retina Dekolmanı Cerrahisinde Fonksiyonel ve Anatomik Başarı
Functional and Anatomical Success in Rhegmatogenous Retinal Detachment Surgery
- Tez No: 640975
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN FIRAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Retina dekolmanı duysal retinanın retina pigment epitelinden (RPE) ayrılmasıdır. Duysal retina ile RPE arasındaki potansiyel boşluğa subretinal sıvı birikir. Retina dekolmanları genellikle tedavi edilmediğinde ciddi görme kaybına neden olmaktadır. Retina dekolmanları üç ana gruba ayrılır: 1) Yırtıklı retina dekolmanları. 2) Traksiyonel retina dekolmanları. 3)Eksudatif retina dekolmanları. Yırtıklı retina dekolmanı çeşitli etiolojik faktörlere bağlı olarak her yıl populasyonun yaklaşık 1/10000'inde görülmekte, % 10 oranında her iki gözü etkilemektedir. Yırtıklı retina dekolmanı cerrahisinde amaç tüm yırtık ve/veya yırtıkların kapatılması, RPE ile duysal retina arasında yapışıklığın sağlanması ve vitreoretinal çekintilerin giderilmesidir. Bu amaçla yırtıklı retina dekolmanı cerrahisinde yaygın olarak kullanılan klasik tekniklerde amaç skleral çevreleme ve/veya çökertme ile kriyopeksi veya laser fotokoagülasyon uygulayarak duysal retina ile RPE arasında yapışıklık sağlamaktır. Bu çalışmamızda yırtıklı retina dekolmanı nedeniyle klasik dekolman cerrahisi uyguladığımız 239 olguda anatomik ve görsel başarı ile komplikasyonlarımızı değerlendirdik.
Özet (Çeviri)
Retinal detachment is the separation of the sensory retina from the retinal pigment epithelium (RPE). Subretinal fluid accumulates in the potential space between the sensory retina and RPE. Retinal detachments usually cause severe vision loss if left untreated. Retinal detachments are divided into three main groups: 1) Rhegmatogenous retinal detachments. 2) Tractional retinal detachments. 3) Exudative retinal detachments. Rhegmatogenous retinal detachment is seen in approximately 1/10000 of the population each year depending on various etiological factors and affects both eyes at a rate of 10%. The aim of retinal detachment surgery is to cover tears and/or tears, to ensure adhesion between the RPE and the sensory retina, and to remove vitreoretinal tractions. For this purpose, in classical techniques commonly used in rhegmatogenous retinal detachment surgery, the aim is to provide adhesion between the sensory retina and RPE by applying cryopexy or laser photocoagulation with scleral cerclage and/or buckling. In this study, we evaluated our complications with anatomical and visual success in 239 patients who underwent classical detachment surgery for retinal detachment.