Cinsiyet yönelimlerinin duygusal emek üzerindeki etkisi
The effect of gender orientation on emotional labor
  1. Tez No: 640974
  2. Yazar: NAIMAN-KHANYM DURSUNOVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI GEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Türkiye'de hizmet sektöründe çalışan bireylerin cinsiyet yönelimlerinin duygusal emek üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırma kapsamında 398 kişiye anket uygulanmıştır. Toplanan veriler IBM SPSS Statistic 26 IBM AMOS 23 paket programları ve R Studio 3.6.2 yazılımı ile gerçekleştirilmiş, veriler analiz edilerek yorumlara yer verilmiştir. Yapılan araştırma sonucunda cinsiyet yönelimlerinin duygusal emek ve alt boyutlarının üzerinde etkili olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların derin davranışa eğilimlerinin sahip oldukları cinsiyet rolüne göre değiştiği görülmüştür. Androjen bireylerin belirsiz olan bireylere göre daha çok derin davranış stratejisi uyguladıkları tespit edilmiştir. Ek olarak demografik değişkenler incelemesinde cinsiyet rolü belirsiz olan bekar bireyler, evli olan bireylere göre duygusal emek, yüzeysel davranış ve duygularını bastırma seviyelerinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Aynı şekilde cinsiyet rolü belirsiz olan bireylerin 1-5 yıl kıdem sahibi çalışanların yüzeysel davranış seviyelerinin yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The impact on the emotional labor of individuals working in the service sector in Turkey has been investigated by gender orientation. A questionnaire was applied to 398 people within the scope of the research. The collected data were carried out with IBM SPSS Statistic 26 IBM AMOS 23 package programs and R Studio 3.6.2 software, the data were analyzed and comments were given. As a result of the research, it has been determined that gender orientations are effective on emotional labor and its sub-dimensions. It has been observed that the deep behavioral tendencies of the participants vary according to their gender roles. It has been found that androgynous individuals apply more profound behavioral strategies than indeterminate individuals. In addition, in the analysis of demographic variables, it was found that single individuals with an uncertain gender role had higher levels of emotional labor, superficial behavior and emotion suppression than married individuals. Likewise, it has been observed that individuals with uncertain gender roles have higher surface behavior levels than employees with 1-5 years of seniority.