Üniversite öğrencilerinin akademik ertelemelerinde depresyon, kaygı, stres ve bilinçli farkındalık düzeylerinin rolü
The role of depression, anxiety, stress and mindfulness levels in academic procrastination of university students
- Tez No: 640985
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP CEREN ACARTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Araştırmada akademik erteleme davranışı ile depresyon, kaygı, stres, bilinçli farkındalık düzeyi ve bazı sosyodemografik değişkenler arasındaki ilişkiler incelenmektedir. Araştırmanın örneklemini 18-30 yaş arası 338 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Veri toplamak için Akademik Erteleme Ölçeği; Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği (DASÖ), Bilinçli Farkındalık Ölçeği ve Demografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Yapılan analizler doğrultusunda akademik erteleme ile depresyon, kaygı, stres, bilinçli farkındalık düzeyleri arasında anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Buna ek olarak çeşitli demografik bilgilerle de akademik erteleme arasında anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Ayrıca depresyon, bilinçli farkındalık ve genel not ortalamasının akademik ertelemenin yordayıcısı olduğu saptanmıştır. Yapılan regresyon modeliyle akademik erteleme varyansının %23'ü açıklanmıştır. Araştırma bulguları alanyazındaki diğer bulgular ışığında tartışılmıştır. Elde edilen bilgilerin sınırlılıkları tartışılmış ve ileriki çalışmalara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between academic procrastination and depression, anxiety, stress, mindfulness level, and some sociodemographic variables were examined. The sample of the study consists of 338 university students between the ages of 18-30. To collect the data Academic Procrastination Scale, Depression Anxiety Stress Scale, Mindfulness Awareness Scale and Demographic Information Form were used. According to the analyzes, statistically significant relationships were observed between academic procrastination and levels of depression, anxiety, stress, and conscious awareness. In addition, significant relationships were found between various demographic information and academic procrastination. Moreover, it was ensured that depression, mindfulness, and general point average were the predictors of academic procrastination. With the regression model, 23% of the academic procrastination variance was explained. Research findings were discussed in the light of other findings in the literature. The limitations of the study were discussed, and future suggestions were made.