Petros Peloponnesios, Petros Byzantios ve İoannis Neohoritis'in Anastasimatarion'larında yer alan Kekrağaria ve Pasapnoaria ilahi gruplarının karşılaştırmalı analizi
The comparative analysis of Kekragaria and Pasapnoaria hymn groups in Petros Peloponnesios, Petros Byzantios and Ioannis Neochoritis' anastasimatarions
  1. Tez No: 640989
  2. Yazar: MUHAMMED MUAZ CEYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAFA YEPREM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Müzik, Religion, Music
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Din Musikisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 486
Özet
18. yüzyıl sonunda Ortodoks Hristiyanlığının merkezi İstanbul Fener Rum Patrikhanesinde lambadariosluk görevi yürüten Petros Peloponnesios'un (Hırsız Petros, Hoca Petros), Pazar esperinosu için bestelemiş olduğu ve bu bestelerini topladığı Anastasimatarion'u günümüze kadar pek çok kez düzenlenmiş ve yeniden basılmıştır. Çalışmamızın konusunu teşkil eden üç eser, Grigorios Protopsaltis'in el yazması defterinde yeni notasyona çevirdiği Petros Peloponnesios'un Anastasimatarion'u, diğeri 1820 yılında Petros Byzantios'un Bükreş'te basılan Anastasimatarion'u ve son olarak 1905 yılında İoannis Neohoritis'in İstanbul'da basılan Anastasimatarion'udur. Anastasimatarion'un içinde“Kekrağaria”ve“Pasapnoaria”olarak isimlendirilen iki farklı ilahi grubu incelemeye alınmış, bulgular sonucu üç bestekâr arasındaki farklılıklar ve benzerlikler yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Petros Peloponnesios (Petros the Thief, Petros the Teacher) was the lambadarios of Istanbul Fener Greek Patriarchate, the center of Orthodox Christianity, towards the end of 18th century. His Anastasimatarion which he composed for the Sunday Esperinos and in which he gathered his compositions together was rearranged and reprinted many times until today. The three works which constitute our study are Petros Peloponnesios' Anastasimatarion which Grigorios Protopsaltis translated into modern notes in his manuscript, Petros Byzantios' Anastasimatarion which was printed in Bucharest in 1820 and finally Ioannis Neochoritis' Anastasimatarion which was printed in Istanbul in 1905. The two different hymn groups in the Anastasimatarion which are named“Kekragaria”and“Pasapnoaria”are analyzed and the differences and similarities between the three composers are interpreted according to the findings.