Örgütsel çekicilik birey örgüt uyumu ve iş tatmini ilişkisi: Bankacılık sektöründe bir araştırma
Organizational attraction, person-organization fit, and job satisfaction: A study on the banking sector
  1. Tez No: 640994
  2. Yazar: RIFAT SAMET KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE DEMİRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırma banka çalışanlarının örgütsel çekicilik, birey-örgüt uyumu ve iş tatmin düzeyleri arasındaki ilişkileri belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Amaç doğrultusunda kişisel bilgi formu, örgütsel çekicilik, birey örgüt uyumu ve iş tatmin ölçeklerinden oluşturulan veri toplama aracı; 2019 yılı Kasım ve Aralık aylarında Niğde, Nevşehir, Aksaray, Kayseri, Konya il ve ilçelerinde görev yapan 336 banka çalışanına uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22.0 programı ile analiz edilerek değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda; araştırmaya katılan banka çalışanlarının örgütsel çekicilik, birey-örgüt uyumu ve iş tatminlerinin orta düzeyde olduğu, üç değişkenin birbirleri ile orta düzeyde pozitif yönlü ilişkilerinin olduğu saptanmıştır. Örgütsel çekicilik ölçeğinde yer alan takip etme niyeti dışında, genel çekicilik ve prestij boyutları ile birey-örgüt uyumunun çalışanların iş tatmin düzeylerini artırdığı saptanmıştır. Araştırmada ayrıca banka çalışanlarının son üç yılda terfi alma durumları dışında kalan diğer tanımlayıcı özellikleri; cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, deneyim, bankada çalışma süresi, pozisyon, aylık gelir düzeyi, hizmet içi eğitim alma sayısına göre istatistiksel olarak anlamlı farklılıkların olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the relationships between organizational attraction, person organization fit and job satisfaction levels of bank employees. In November December 2019, the data collection tool created from the personal data form, organizational attraction, person organization fit and job satisfaction scales was applied to 336 bank employees working in Niğde, Nevşehir, Aksaray, Kayseri, Konya provinces and districts. The data obtained were analyzed and evaluated with SPSS 22.0 program. As a result of the research, it was determined that the employees of the bank who participated in the research had an moderate level of organizational attraction, person organization fit and job satisfaction, and that the three variables had a moderate level of positive relations with each other. Apart from the intention to follow on the organizational attraction scale, it was found that overall attraction and prestige dimensions and person organization fit increase the job satisfaction levels of employees. In addition, it was determined that there were statistically significant differences between gender, marital status, educational status, experience, working time at the bank, position, monthly income level and number of in-service training.