AO TİP C1 ve C2 distal radius kırıklarında volar plaklama tedavisi ile perkütan pinleme-eksternal fiksasyon kombinasyon tedavilerinin klinik ve radyografik sonuçlarının karşılaştırılması
A comparison of clinical and radiographic results of volar placing therapy and percutaneous pinging-external fixation combination treatments in AO type C1 and C2 distal radius fractures
- Tez No: 641016
- Danışmanlar: UZMAN MURAT GÜLÇEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: AO tip C1 ve C2 distal radius kırıklarında iki farklı tedavi yönteminin klinik ve radyografik sonuçlarını değerlendirmek. Hastalar ve Yöntem: En az 1 yıl takibi olan 60 yaş altındaki, ek yaralanması olmayan 62 hasta 6. hafta-3. ay-6. ay ve 1. yılda değerlendirildi. Takiplerde fonksiyonel skorlama için Quickdash skorlaması yapıldı, ağrı görsel analog skalaya göre değerlendirildi, el bileği fleksiyon, ekstansiyon, radial deviasyon, ulnar deviasyon, pronasyon, supinasyon açıları ölçüldü. 6. hafta ve 1. yılda çekilen grafilerden radial uzunluk, radial inklinasyon, volar tilt,ulnar varyans ölçüldü. Komplikasyonlar değerlendirildi ve 6. ay takibinde hasta memnuniyeti değerlendirildi. Sonuç: İnstabil, eklem içi distal radius kırıklarının tedavisinde volar plaklama ve eksternal fiksasyon tedavileri güvenle kullanılabilir, erken dönemde volar plaklama tedavisinde fonksiyonel sonuçlar daha iyiyken zamanla özellikle 6. aydan sonra benzer hale gelmektedir. Ancak hasta memnuniyetinin daha iyi olması ve daha hızlı iyileşme sebebiyle biz açık redüksiyon ve volar plaklama tedavisini öneriyoruz.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the clinical and radiographic results of two different treatment modalities in AO type C1 and C2 distal radius fractures. Patients and Methods: 62 patients under 60 years of age with at least 1 year follow-up and no additional injury evaluated at 6th week-3. month-6. month and 1 year. Quickdash scoring was performed for functional scoring during follow-up, pain was evaluated according to the visual analog scale, wrist flexion, extension, radial deviation, ulnar deviation, pronation, supination angles were measured. Radial length, radial inclination, volar tilt, and ulnar variance were measured from radiographs taken at 6 weeks and 1 year. Complications were evaluated and patient satisfaction was evaluated at the 6th month follow-up. Conclusion: Volar plating and external fixation treatments can be used safely in the treatment of unstable intra-articular distal radius fractures. While functional results are better in volar plating in the early period, it becomes similar over time, especially after the 6th month. However, we recommend open reduction and volar plating treatment due to better patient satisfaction and faster recovery.