The politicization of memory between past, present, and future: Generational remembering among Turkish Cypriot families
Geçmiş, şimdi, ve gelecek arasında hafızanın politikleşmesi: Kıbrıslı Türk aileler arasında kuşaksal hatırlama
  1. Tez No: 641015
  2. Yazar: BEYZA HATUN KIZILTEPE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REŞİDE ÖMÜR BİRLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu tez, Kıbrıslı Türk ailelerinin üç farklı kuşağının Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar arasında geçmişte yaşanmış etnik çatışmaları nasıl hatırladıklarını ve hafızanın politikleşmesi açısından kendi gündelik hayatlarındaki etnik çatışma deneyimlerini nasıl anlamlandırdıklarını anlamaya çalışmaktadır. Bu soruyu takiben, bu tezin bir amacı, üç ayrı kuşağa mensup aile üyelerinin anlatıları üzerindeki farklılıkları ve benzerlikleri görmek, geçmişle ilgili olarak bahsetmek için anlamlı gördükleri şeyleri ve olayları saptamak, ve etnik çatışmaların etkilerini gündelik hayatlarında nasıl tecrübelediklerini anlamak, yorumlamak ve analiz etmektir. Bir diğer amacı ise, katılımcıların etnik çatışma açısından adanın geçmişine, bugününe ve geleceğine verdikleri anlamları, ve toplumdaki en küçük ayrıntıda bile güç ilişkilerinin hafıza açısından nasıl işlediğini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis attempts to understand how three different generations of Turkish Cypriot families remember the past ethnic conflict between Turkish Cypriots and Greek Cypriots and make sense of their experiences of ethnic conflict in terms of politicization of memory. Following this question, one objective of this thesis is to understand, interpret, and analyze the differences and similarities upon their narratives, what is meaningful or relevant to them to mention about the past, and how they experience the influence of the ethnic conflict in their everyday lives. Another is revealing the meanings that respondents give to the past, present, and future of the island with regard to ethnic conflict, and how power relations work in terms of memory, even in the smallest detail in society.