Tam öğrenme modelinin çoklu bütüncül yaklaşımla analizi bağlamında Türkçe öğretim programında kullanılmasının değerlendirilmesi
Evaluation of the use of the mastery learning model in the Turkish language teaching curriculum in the context of the analysis with the multi-complementary approach
  1. Tez No: 641023
  2. Yazar: FATMA BUCAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ BATDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu çalışmada, tam öğrenme modelinin Türkçe öğretiminde kullanılmasının çoklu bütüncül yaklaşım çerçevesinde incelenmesi amaçlanmıştır. Alanyazına Batdı (2016) tarafından kazandırılan çoklu bütüncül yaklaşım; ön bütüncül bilgi, son bütüncül bilgi ve bütüncül bilgi olarak adlandırılan üç aşamadan oluşmaktadır. Çalışmada, ilgili yaklaşım doğrultusunda ilk olarak tam öğrenme modeline ilişkin ön bütüncül bilgilere ulaşmak ve alanyazındaki mevcut eksikliği belirleyebilmek için meta-analitik ve meta-tematik işlemler işe koşulmuştur. Meta-analitik işlemlerle tam öğrenme modelinin öğrencilerin başarıları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda tam öğrenme modelinin öğrencilerin akademik başarısını olumlu yönde ve geniş düzeyde etkilediği görülmüştür (g=0.930). İlk aşamada gerçekleştirilen ve ön bütüncül bilgilere ulaşılmasını sağlayan diğer bir işlem meta-tematik analizle tam öğrenme modelinin etkiliğine ilişkin katılımcı görüşlerinin incelenmesidir. Ulaşılan görüşler doğrultusunda, tam öğrenme modelinin“tutum, kişisel gelişim, öğrenme ve sınıf ortamı”boyutuna etkisi temaları oluşturulmuştur. İkinci aşama olan son bütüncül bilgi aşamasını ise, tam öğrenme modelinin Türkçe öğretimi deneysel uygulamalar sonrasında ulaşılan nicel ve nitel veriler oluşturmaktadır. Tam öğrenme modelinin uygulandığı deney grubunun başarı son test puanları geleneksel yöntemin uygulandığı kontrol grubuna göre anlamlı bulunarak tam öğrenme modelinin öğrencilerin akademik başarılarını olumlu etkilediği görülmüştür. Son bütüncül bilgilere ulaşılmasını hedefleyen, tam öğrenme modelinin etkiliğine ilişkin yürütülen deneysel çalışmalar sonrasındaki diğer uygulamada ise nitel boyutta katılımcı görüşlerinin alınmıştır. Yapılan analizler sonucunda da tam öğrenmenin akademik başarı üzerinde olumlu etkiye sahip olduğu görülmüştür. Çoklu bütüncül yaklaşım bağlamında ön bütüncül bilgiler ile son bütüncül bilgilerin sentezlenmesi ile son aşama olan bütüncül bilgiler elde edilmiştir. Araştırma sonucunda ulaşılan bütün verilerin, bütün aşamaların birbirini desteklediği ve tamamladığı bütüncül bir bakış açısıyla ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the use of the mastery learning model in Turkish language teaching curriculum within the framework of a multi-complementary approach. Multi-complementary approach introduced to the literature by Batdı (2016) consists of three stages called pre-complementary information, post-complementary information and complementary information. In this study, firstly meta-analytical and meta-thematic processes are employed in line with the relevant approach in order to reach pre-complementary information and to determine the current lack in the literature. The effect of mastery learning model on students' success is investigated with meta-analytical processes. As a result of the analyses, it is observed that mastery learning model affects the academic success of students positively and shows a wide effect level (g = 0.930). Another process performed at the first stage and providing access to pre-complementary information is to examine the opinions of the participants regarding the effectiveness of the mastery learning model with meta-thematic analysis. According to the participants' opinions, certain themes on the effect of the mastery learning model such as“attitude, personal development, learning and classroom environment”are created. The second stage called the post-complementary information stage includes the quantitative and qualitative data obtained after the experimental applications of the mastery learning model in Turkish language teaching. Post-test scores of the experimental group in which the mastery learning model is applied is found to be significant compared to the control group in which the traditional method is applied, and thus, it is figured out that the mastery learning model affects the academic success of the students positively. The other application following the experimental process of the mastery learning model is to get the opinions of the participants through a qualitative way with the aim to reach the post-complementary information. As a result of the analyses, it is seen that mastery learning model has a positive effect on academic success. In the context of the multi-complementary approach, holistic information is obtained at the final stage by synthesizing the pre- and the post-complementary information. All the data and stages reached as a result of the research are recorded to support and complement each other.