Medikal turizmin kurumsal yeterliliğinin ve potansiyelinin hekim görüşleriyle değerlendirilmesi: Samsun ili örneği
Evaluation of the institutional adequacy and potential of medical tourism with physician views: The case of Samsun province
  1. Tez No: 641024
  2. Yazar: YAŞAR DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN SAĞLIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Turizm, İşletme, Health Care Management, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Turizmi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmada, Samsun ilinde hizmet veren sağlık turizmi yetki belgesine sahip özel hastanelerin kurumsal yeterliliğinin ve medikal turizm potansiyelinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla sağlık turizmi yetki belgesine sahip hastanelerde çalışan hekimlerin görüşlerine başvurulmuş ve belirlenen hastanelerde çalışan toplam 428 hekim ile anket çalışması yapılmıştır. Yapılan anket çalışması sonrasında eksik veya hatalı anket formları çalışmadan çıkartılmış ve kalan 263 anket formu SPSS v.21 programı ile analiz edilmiştir. Katılımcıların %38,8'inin kadın, %61,2'sinin erkek, %48,3'sinin 46 yaş ve üzeri yaşta, %63,1'inin uzman hekim, %59,3'ünün 16 yıl ve üzeri mesleki tecrübeye sahip olduğu anlaşılmaktadır. Samsun ilinde bulunan hastanelerin kurumsal yeterliliği anket ölçeği ortalamasının 3,38±0,569 olduğu; medikal turizm potansiyeli ölçeğinin ortalamasının ise 3,23±0,662 olduğu görülmüştür. Bu sonuçlara göre Samsun ilinde çalışan hekimlerin Samsun'un medikal turizm potansiyeli ve hastanelerin kurumsal yeterliliği konusunda kararsız oldukları anlaşılmaktadır. Hekimlerin demografik özellikleri ile hastanelerin kurumsal yeterliliklerini algılamaları arasında farklılık olup olmadığı ve hastanelerin kurumsal yeterlilikleri ile medikal turizm potansiyelleri arasında ilişki olup olmadığı analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda hastanelerin kurumsal yeterliliğinin medikal turizm potansiyelini etkilediği ve hastanelerin kurumsal yeterliliği ile medikal turizm potansiyelleri arasında ilişki olduğu görülmüştür. Başka bir deyişle hastanelerin kurumsal yeterliliğinin artması medikal turizm potansiyelini artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the institutional adequacy and the potential of medical tourism potential of private hospitals with health tourism authorization certificate in Samsun. For this purpose, the opinions of physicians working in hospitals with health tourism authorization certificate were applied and a survey was conducted with 428 physicians working in designated hospitals. After the survey, missing or incorrect questionnaires were excluded from the study and the remaining 263 questionnaires were analyzed with SPSS v.21 program. 38.8% of the participants are women, 61.2% are men, 48.3% are 46 years and over, 63.1% are specialist physicians, 59.3% have 16 years or more professional experience. is understood to have. Institutional adequacy survey scale average of hospitals in Samsun province is 3.38 ± 0.569; The average of the medical tourism potential scale was found to be 3.23 ± 0.662. According to these results, it is understood that the physicians working in Samsun are undecided about the medical tourism potential of Samsun and the institutional competence of the hospitals. It was analyzed whether there was a difference between the demographic characteristics of physicians and their perception of the institutional competencies of the hospitals and whether there was a relationship between the institutional competencies of the hospitals and their medical tourism potential. As a result of the analysis, it was seen that the institutional competence of the hospitals affects the medical tourism potential and there is a relationship between the institutional competence of the hospitals and medical tourism potential. In other words, the increase in the institutional competence of hospitals increases the medical tourism potential.