Finansal analiz teknikleri ve tekstil sektöründe bir uygulama
Financial analysis techniques and an application in the textile sector
  1. Tez No: 641027
  2. Yazar: DORUKHAN GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALTAN MASUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansal Piyasalar ve Yatırım Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
20. yüzyılda geliştirilen ve Batı ülkelerinde yaygın bir şekilde kullanılan finansal analiz tekniklerinin önemi, küreselleşmenin getirdiği rekabet koşullarıyla birlikte giderek artmıştır. Bugün modern iş hayatında geniş ölçüde kullanılan finansal tablolara uygulanan bu teknikler, geçmiş dönemlere ait işletme yönetiminin başarısını ölçmesinin yanı sıra, geleceğe yönelik karar alma politikalarında yol gösterici olması başka bir deyişle; stratejik kararlara veri sağlanması noktasında önemli rol oynamaktadır. Finansal analiz hakkında teorik bilgiler veren bu tez çalışmasının uygulama aşamasında, tekstil sektöründe faaliyet gösteren Yünsa Yünlü Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin Türkiye Finansal Raporlama Standartları'na göre hazırlanmış temel finansal tablolarına finansal analiz teknikleri uygulanarak, işletmenin yıllar içerisinde göstermiş olduğu finansal performans, ülke ekonomisi ve faaliyette bulunulan sektör koşulları göz önünde bulundurularak değerlendirilmiş; bununla birlikte oran analizi bölümünde, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yayınlanan, incelenen döneme ait“Tekstil Ürünleri İmalatı, Büyük Ölçekli Firmalar Sektör Bilançoları ve Gelir Tabloları”üzerinden, örnek işletmeye ilişkin finansal oranlarla karşılaştırma yapmak amacıyla hesaplanan sektör ortalamaları da, söz konusu dönemde sektörün finansal durumuna ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
Financial analysis techniques were developed in the 20th century and were widely used by Western countries. The importance of these analysis techniques has increased with globalization. Because competition conditions have become difficult. Today, Financial statements widely used in modern business life. The financial analysis techniques applied to these tables measure the financial success of the company for the previous periods. However, these techniques play an important role in making future decisions in businesses. In short, techniques provide data for strategic decisions. This thesis provides theoretical information about financial analysis. In the application part of the study, Yünsa has been chosen as a sample business. This company is one of the major companies operating in the textile sector in Turkey. Yünsa's financial statements used in the analysis and these statements are in the form of“Turkey Financial Reporting Standards”. Thus, the financial performance of the business over the years has been examined. In this analysis, the economic conditions of the country are taken into consideration. Especially the rates calculated in the ratio analysis section were compared with the sector averages. These averages are calculated over the sector tables published by the Central Bank of the Republic of Turkey. In this way, thanks to these ratios information about the financial status of sector was obtained.