Kazakistan televizyon tarihi
Television history in Kazakhstan
- Tez No: 641030
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAKİR AVŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Her insanın ayrı ayrı hayat yolu olduğu gibi, halkların da kendi hayat yolları vardır. Bu fikirden yola çıkarak diyebiliriz ki XX. yüzyıl Kazakistan halkının hayatında çok önemli bir dönem olmuştur. XX. yüzyılın hemen başında Kazakistan çok kısa bir süreliğine olsa da bağımsızlığını ilan etmiş ve 1917 senesinde ilk kez tüm Doğu ülkeleri arasında kendi özgür, demokratik cumhuriyetini kurmuştur. Ancak bu Cumhuriyet sadece 3 yıl yaşayabilmiştir. 1920 yılında Sovyetler Birliği'nin hâkimiyeti altına giren Kazakistan, 1991 senesinde tekrar bağımsızlığına kavuşmuştur. Bu çalışmada Kazakistan'daki televizyon yayınları geçmişten bugüne ele alınarak, televizyon yayınlarının yarattığı etkiler incelenmeye çalışılmıştır. Kazakistan televizyonu geçmişe göre daha büyük imkânlara sahip olmasına rağmen bu potansiyelini yeteri kadar kullanamamaktadır. Geçmişte Sovyetler Birliği yönetiminin tam kontrolü ve denetimi altında bulunan Kazakistan televizyonu (tek kanallı bir dönem olduğu için sadece bu kanal mevcuttu) günümüzde çok daha büyük teknolojik imkânlara sahip ve dünyayla iletişim halinde olmasına rağmen kılık kıyafet gibi basit görsel özgürlüklerin ötesine ne yazık ki geçememiş durumdadır. Bugün 14 ulusal kanala sahip olan Kazakistan televizyonlarının tamamı iktidarın kontrolü altındadır. Buradan yola çıkarak bağımsız olmasına rağmen hala Rus ülkesinin etkisinde kalan Kazakistan televizyonu kendine ait yollar aramaktadır.
Özet (Çeviri)
Just as each man has his own way of life, peoples have their own way of life. From this idea we can say That XX. the century has been a very important period in the life of the people of Kazakhstan. XX. just at the beginning of the century, Kazakhstan declared its independence, albeit for a short time, and for the first time in 1917 established its own free, democratic republic among all the Eastern countries. However, this Republic was only able to live for 3 years. Kazakhstan, which came under the rule of the Soviet Union in 1920, was able to regain its independence only in 1991. In this study, television broadcasts in Kazakhstan from past to present were examined and the effects of television broadcasts were examined. Although Kazakhstan television has greater opportunities than in the past, it is unable to use its potential enough. In the past the Soviet Union in Kazakhstan under the supervision and full control of the management of the television channel was only available for a single period) nowadays with much greater technological opportunities and freedoms such as dress, despite being in touch with the world beyond simple visual, unfortunately, has failed. Today all of Kazakhstan television, which has 14 national channels, is under the control of the government. Based on this, Kazakhstan Television, which is independent but still under the influence of the Russian country, is looking for its own ways.