Üniversite öğrencilerinde reddedilme duyarlılığının; yaşam doyumu, narsisizm, benlik saygısı ve yalnızlık ile ilişkisi
Relationship between rejection sensitivity and satisfaction with life, narcissism, self-esteem and loneliness among university students
- Tez No: 641034
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIL ÇOKLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Yüksek reddedilme duyarlılığı, düşük yaşam doyumu, yüksek narsisizm, düşük benlik saygısı ve yalnızlık hissi insanların hayatlarını olumsuz etkileyen psikolojik unsurlardan bazılarıdır. Alandaki çalışmalar incelendiğinde bu kavramlar hakkında veya kavramların birbirleriyle ilgili çeşitli çalışmalar yapıldığı görülmektedir. Bu çalışmanın amacı ise kavramların tümünü tek seferde birlikte incelemek, bir model ortaya koymaktır. Bu bağlamda, üniversite öğrencileri örneklemiyle, reddedilme duyarlılığının; yaşam doyumu, patolojik narsisizm, benlik saygısı ve yalnızlık ile ilişkisi incelenmiştir. Bu inceleme sırasında verilerin toplanması için Bilgilendirilmiş Onam Formu, Demografik Bilgi Formu, Reddedilme Duyarlılığı Ölçeği, Yaşam Doyumu Ölçeği, Patolojik Narsisizm Envanteri, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ve UCLA Yalnızlık Ölçeği kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda kadınların erkeklere kıyasla daha yüksek reddedilme duyarlılığı ve yaşam doyumuna sahip oldukları bulunmuştur. Regresyon analizi bulguları kırılgan ve büyüklenmeci narsisizmin; yaşam doyumunu ve yalnızlığı yordadığını ortaya koymuştur. Bunun yanı sıra kırılgan narsisizm ve yaşam doyumu arasındaki ilişkide benlik saygısı ve yalnızlığın aracı rol üstlendiği, büyüklenmeci narsisizm ile yaşam doyumu arasındaki ilişkide benlik saygısının aracı rol üstlendiği, reddedilme duyarlılığı ve yalnızlık arasındaki ilişkide büyüklenmeci narsisizm, kırılgan narsisizm ve benlik saygısının aracı rol üstlendiği bulunmuştur. Paralel aracılık modeli sınandığında ise reddedilme duyarlılığı ile yalnızlık arasındaki ilişkide patolojik narsisizmin fark edilme, kırılgan kendilik, kendini onaylatma ve kendini feda alt boyutlarının aracı rol üstlendiği bulgularına ulaşılmıştır. Araştırma bulguları alanyazın ışığında tartışılmış, çalışmanın sınırlılıkları, klinik uygulamaya yönelik olası katkıları ve gelecekte yapılacak araştırmalara ilişkin öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
High rejection sensitivity, low satisfaction with life, high narcissism, low self-esteem and loneliness are some of the psychological factors that negatively affect people's lives. When the studies in the field are examined, it is seen that various studies about these concepts or about these concepts in relation with each other are carried out. The purpose of this study is to examine all the concepts together at once and to present a model. In this context, the relationship between the rejection sensitivity, satisfaction with life, pathological narcissism, self-esteem and loneliness was examined with sample of university students. Participants were asked to complete an Informed Consent Form, Demographic Information Form, Rejection Sensitivity Questionnaire, Satisfaction with Life Scale, Pathological Narcissism Inventory, Rosenberg Self-Esteem Scale and UCLA Loneliness Scale. The results showed that women have higher rejection sensitivity and life satisfaction compared to men. Regression analysis showed that vulnerable and grandiose narcissism predict life satisfaction and loneliness. Furthermore, self-esteem and loneliness mediate the relationship between vulnerable narcissism and life satisfaction, self-esteem mediates the relationship between grandiose narcissism and life satisfaction. Moreover, grandiose narcissism, vulnerable narcissism and self-esteem mediate the relationship between rejection sensitivity and loneliness. Results of parallel mediation analyses indicated that rejection sensitivity is indirectly related to loneliness through its relationships with expectations to be noticed, vulnerable self, self-approval and self-sacrificing factors of Pathological Narcissism Inventory. Research findings are discussed in the light of the literature, the limitations of the study and its contributions to clinical practice and suggestions for future research are presented.