Üniversite öğrencilerinde reddedilme duyarlılığı, romantik ilişkilerde akılcı olmayan inançlar ve mental iyi oluş arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Investigation of the relationships between rejection sensitivity, irrational beliefs in romantic relationships and mental well-being among university students
  1. Tez No: 926301
  2. Yazar: FEYZA GÜL GÜRSANÇTI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DURMUŞ ÜMMET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmada, üniversite öğrencilerinde reddedilme duyarlılığı, romantik ilişkilerde akılcı olmayan inançlar ve mental iyi oluş arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Betimsel ve ilişkisel bir araştırma modeli kullanılarak yürütülen çalışma, nicel verilerin toplanmasını esas almıştır. Veriler, Türkiye'de yaşayan 18-39 yaş aralığındaki 446 katılımcıdan, çevrimiçi anket yöntemiyle ve kolayda örnekleme tekniğiyle elde edilmiştir. Araştırmada, Demografik Bilgi Formu, Mental İyi Oluş Ölçeği, Reddedilme Duyarlılığı Ölçeği ve Romantik İlişkilerde Akılcı Olmayan İnançlar Ölçeği olarak dört temel veri toplama aracı kullanılmıştır. Ölçeklerin geçerlik ve güvenirlik bilgileri ilgili literatüre dayandırılmış, çarpıklık ve basıklık katsayılarının -1 ile +1 aralığında bulunması sayesinde normallik varsayımının sağlandığı belirlenmiştir. Tüm ölçeklerin iç tutarlılık katsayıları (Cronbach Alpha) ise yeterli düzeyde bulunmuştur. Araştırmanın bulguları, reddedilme duyarlılığı ile mental iyi oluş arasında %35,7 oranında negatif yönlü anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Bu sonuç, reddedilme korkusunun bireylerin mental iyi oluş düzeyini olumsuz etkilediğine işaret etmektedir. Romantik ilişkilerde akılcı olmayan inançların bazı alt boyutları (örneğin“sosyal zaman kullanımı”ve“farklı düşünmek”) ile mental iyi oluş arasında ise zayıf, ancak anlamlı düzeyde negatif ilişkiler saptanmıştır. Demografik değişkenler açısından, romantik ilişkisi olan katılımcıların mental iyi oluş düzeylerinin ilişkisi olmayanlara kıyasla daha yüksek olduğu görülmüştür. Ebeveyn tutumlarına göre ise demokratik bir yaklaşımla yetiştirilen bireylerin mental iyi oluş düzeylerinin, otoriter ve ihmalkâr tutumlarla yetiştirilenlere kıyasla anlamlı derecede yüksek olduğu bulunmuştur. Dolayısıyla, reddedilme duyarlılığının ve romantik ilişkilerdeki akılcı olmayan inançların azaltılmasına yönelik müdahalelerin, üniversite öğrencilerinin mental iyi oluşunu desteklemede kritik öneme sahip olduğu görülmektedir. Eğitim ve danışmanlık programları, özellikle reddedilme duyarlılığı ile baş etme ve romantik ilişkilere dair gerçekçi bakış açısı kazandırma noktasında stratejik bir yaklaşım olarak önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationships among rejection sensitivity, irrational beliefs in romantic relationships, and mental well-being in university students were examined. The research was conducted using a descriptive and correlational design, focusing on the collection of quantitative data. Data were obtained from 446 participants aged 18 to 39, residing in Turkey, through an online survey method and a convenience sampling technique. Four main instruments were used in the research: a Demographic Information Form, the Mental Well-Being Scale, the Rejection Sensitivity Scale, and the Irrational Beliefs in Romantic Relationships Scale. The validity and reliability of these scales were grounded in the relevant literature, and it was determined that the skewness and kurtosis coefficients fell within the -1 to +1 range, thereby satisfying the normality assumption. All scales demonstrated adequate internal consistency (Cronbach's Alpha). The findings revealed a significant negative correlation (35.7%) between rejection sensitivity and mental well-being, indicating that the fear of rejection adversely affects individuals' levels of mental well-being. Moreover, certain sub-dimensions of irrational beliefs in romantic relationships (e.g.,“social time use”and“thinking differently”) showed weak but significant negative correlations with mental well-being. In terms of demographic variables, participants who were in a romantic relationship displayed higher levels of mental well-being compared to those not in such a relationship. Regarding parental attitudes, individuals raised under a democratic approach reported significantly higher mental well-being than those raised under authoritarian or neglectful parenting styles. Consequently, interventions aimed at reducing rejection sensitivity and irrational beliefs in romantic relationships appear to be critically important for supporting university students' mental well-being. Education and counseling programs, especially those focusing on coping with rejection sensitivity and fostering a realistic perspective on romantic relationships, are recommended as strategic approaches.