Inflation dynamics in Turkish economy: A disaggregated Phillips curve approach
Türkiye ekonomisinin enflasyon dinamikleri: Ayrıştırılmış Phillips eğrisi yaklaşımı
- Tez No: 641035
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGİN BARİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez, ayrıştırılmış Phillips eğrisi analizi kullanarak Türkiye ekonomisinin enflasyon dinamiklerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu tezin odak noktası olan Phillips eğrisi enflasyon oranı ve ekonomik aktivite arasındaki ilişkiyi incelemek adına sıklıkla başvurulan bir teorik çerçevedir. Bu teorik çerçeve altında, bu çalışma Tüketici Fiyat Endeksi ve onun altı alt başlığını inceleyen modeller sunmaktadır. Bu modeller 2003:1-2020:1 dönemlerine ait çeyreklik verileri kapsamaktadırlar. Betimsel analizlerin sonuçları Türkiye'nin ithal girdi bağımlılığından kaynaklanan bir yapısal enflasyon problemi olduğunu gözler önüne sermektedir. Ayrıca modellerden elde edilen bulgular bunu desteklemektedir. Sonuçlar her bir alt grubun fiyatlarında geriye dönük endekslemenin oldukça yüksek olduğunu göstermektedir. Ayrıca, çıktı açığı fiyatlar üzerinde bir baskı oluşturmaktadır. Fakat ayrıştırılmamış model genellikle gecikmeli değerlerde görülen bu etkiyi yakalayamamaktadır. Bunların yanı sıra, döviz kurundan ve ithalat birim fiyat endeksinin ilgili alt başlıklarından gelen maliyet şoklarının fiyatlar üzerindeki etkileri çok hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Bu şokların çok daha kuvvetli olan uzun dönem etkileri fiyatlama davranışlarını bozmakta ve enflasyonun Türkiye ekonomisi için yapısal bir problem haline gelmesine sebep olmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the inflation dynamics in the Turkish economy by adopting a disaggregated Phillips curve approach. Phillips curve, which is the focus of this thesis, is a mostly used theoretical concept that shows the relationship between the inflation rate and economic activity. Based on this theoretical framework, this study presents six different models for subcomponents of the Consumer Price Index alongside the aggregated model. These models employ the quarterly data between 2003Q1-2020Q1. The descriptive analysis reveals that the Turkish economy has a structural inflation problem due to foreign-source dependency. Also, the findings of econometric models support this phenomenon. According to the results, the backward-looking indexation (inertia) is very high in each sub-group. Also, the output gap creates upward-pressure on prices with some lags, in general. However, the aggregated model does not catch this effect. Besides, cost shocks come from the exchange rate, and related subcomponents of import unit price index drive inflation through various channels in the quite short-term. Moreover, the stronger long-run effects of these shocks deteriorate pricing behaviors and make inflation a structural problem for the Turkish economy.