Ders çalışma tekniklerinin öğrenci başarısına etkisi
- Tez No: 64104
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜRÜVVET BİLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
SUMMARY The aim of this study is to determine the effects of diffeient sludy techniques on the achievement levels of the students Ihe study was completed during the academic year of 1996-1997 then total number of the subjects was 316 7th grade level students. 16? of whom weie the students of Bolu Gazipaşa ilköğretim Okulu and 154 of whom were the students of Canip Baysal İlköğretim Okulu During the study, the following questions were answered: 1) Whethei different study techniques have an effect on the achievement levels of the students about their Turkish courses or not? 2) Whether the achievement levels of the students differ from each other depending on their parlicipation to the instructional activities and their sexes or not? In order to collect the data ; a) the subjects were asked about their techniques that they have mostly used while studying. b) an opinionnaire with 20 items was given to the subjects in otder to determine their levels of participation to the instructional activities in the classroom. c) the grades of the students in relation to the Turkish language courses were taken from the school administrations by the researcher. For the analysis of the data, f-test was used in order to see the differences between the study technique and the students' achievement levels and the differences between the sex of the students and the achievement ievels of the study. And also whether there was signification relationship between the student achievement levels and their participation to the instructional activities. The following results were obtained as a result of the analysis of the data. 1 )A significant difference was found between the study habits of the students and students' achievement levels language scores at p=.05significance level. But there was nof any significant difference between“question-answer technique'' and students achievement level 2)It was found that gender had no effect on the achievement lovph of the students who used listening, writing, taking note, falling, question answer, review of the literature techniques Rut femaln students who used reading technique, were more successful than male students. 3)11 was found low correlation was found hetween fire student's achievement levels and participation to the class activities 4)A high correlation was found between the student's participation to the classroom activities and the students' achievement levels who used ”felling technique" VI
Özet (Çeviri)
ÖZET Bu araştırma, öğrenci başarısına ders çalışma tekniklerinin etkisini belirlemek amacıyla, 1996-1997 öğretim yılında yapılmıştır. Araştırma, Bolu Gazipaşa İlköğretim okulundan 162, Canip Baysal İlköğretim Okulundan 154 olmak üzere 316, 7.sınıf öğrencisine uygulanmıştır. Söz konusu araştırmada aşağıdaki sorulara cevap aranmıştır: 1- Değişik ders çalışma tekniklerim kullanan öğrencilerin, Türkçe dersine ait basanlarında bir fark var mıdır? 2- Belirli ders çalışma tekniğim kullanan öğrencilerin başarılan, o öğrencilerin; a-) Cinsiyetlerine göre, b-) Sınıf içi etkinliklere katılımlarına göre farklılık göstermekte midir? Bu soruların cevaplandırılabilmesi için önce; öğrencilere ders çalışırken en çok hangi tekniği kullandıkları sorulmuş sonra, öğrencilerin sınıf içi etkinliklere katılma düzeylerini ölçmek amacıyla 20 soruluk bir anket uygulanmıştır. Ayrıca, araştırmacı tarafından Türkçe dersi başarı notlan kurumlarından alınmıştır. Uygulama sonunda elde edilen verilerin işlenmesiyle ilgili olarak şunlar yapılmıştır: Ders çalışma teknikleriyle basan arasında ve cinsiyetle basan arasındaki farka bakılmıştır. Bağımsız örneklem gruplan ile basan ortalamaları arasındaki fark“t”testi ile sınanmıştır. Anlamlılık düzeyi.05 olarak alınmıştır. Ayrıca, öğrencilerin sınıf içi etkinliklere katılımlarıyla başarıları arasında bir ilişki olup olmadığı incelenmiştir. İİİVerilerin analizi sonunda, şu bulgular elde edilmiştir: 1- Kullanılan ders çalışma teknikleriyle, öğrencilerin başarıları arasında.05 düzeyinde anlamlı bir fark bulunmuş, ancak ders çalışırken soru-cevap tekniğini kullanan öğrencilerin başarıları arasındaki fark.05 düzeyinde anlamsız bulunmuştur. 2- Dinleme, yazma, not alma, anlatma, soru-cevap, basılı kaynaklardan yararlanma tekniklerini kullanan öğrencilerin başarılarına, cinsiyetin bir etkisi olmadığı, ancak okuma tekniğini kullanan kız öğrencilerin erkek öğrencilerden daha başarılı olduğu sonucuna varılmıştır. 3- Öğrencilerin sınıf içi etkinliklere katılımları ile başarıları arasındaki ilişki düşük bulunmuştur. IV