Term ve preterm yenidoğanlarda kordon kanı β2-mikroglobulin değerleri
Cord blood β2-microglobulin values in term and preterm newborns
- Tez No: 641063
- Danışmanlar: PROF. DR. ASİYE NUHOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Yenidoğanda, ilk günlerde, böbrek fonksiyonlarının ölçülmesinde serum üre ve kreatinin değerleri güvenilir değildir. Bu dönemde serum β2-mikroglobulinin glomerüler fonksiyonun değerlendirilmesinde kullanılabileceği öne sürülmüştür. Bu çalışmada sağlıklı term ve değişik gestasyon haftasında doğan prterm yenidoğanların kordon kanında β2-mikroglobulin düzeyleri saptanarak, bu testi yenidoğan böbrek fonksiyonlarının araştırılmasında günlük kullanıma sokmak amaçlanmıştır. Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde 25-42 gebelik haftaları arasında normal yolla ve sectio ile doğan 121 yenidoğandan kordon kanı örnekleri alonarak β2-mikroglobulin düzeyleri radyoimmunassay yöntemiyle ölçüldü. Yenidoğanlar gestasyon haftalarına göre gruplandırıldı. 25-31 gestasyon haftalarında doğanlar (n=6) grup 1'i, 32-34 gestasyon haftalarında doğanlar (n=7) grup 2'yi, 35-37 haftalar arasında doğanlar (n=15) grup 3'ü, 38,5-41.5 gebelik haftasında doğanlar (n=93) grup 4'ü oluşturdular. Grup 1, 2, 3, 4'ün kordon kanı β2-mikroglobulin düzeyleri ortalamaları ve standart sapmaları sırasıyla 10,27±2,89mg/l, 8,10±2,89mg/l, 4,18±2,33mg/l, 3,42±1,22mg/l bulundu. Her bir gruba ait standart hata da küçüktü. Grup 1 ve grup 2 ortalamaları arasındaki fark ile grup 3 ve grup 4 ortalamaları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamsız bulund (sırasıyla p=0,13 p=0,16). Buna karşılık grup 2 ile grup 3 ortalamaları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlıydı (p˂0,01). Bulgumuz, bu dönemde nefrogenezisin tamamlanmasıyla açıklanmıştır. Kordon kanı β2-mikroglobulin düzeyi gestasyon haftası, doğum boyu ve doğum ağırlığı ile negatif korelasyon göstermiştir (Korelasyon katsayısı sırasıyla -0,68 -0,47 -0,47). Sonuç olarak kordon kanı β2-mikroglobulin düzeyinin erken yenidoğan döneminde böbrek fonksiyonlarının değerlendirilmesinde güvenilir bir parametre olduğu düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Serum urea and creatinine values are not reliable in the measurement of renal functions in newborns in the first days. It has been suggested that serum β2-microglobulin can be used in the evaluation of glomerular function during this period. In this study, it was aimed to determine β2-microglobulin levels in the cord blood of healthy term newborns and different gestation weeks and to put this test into daily use in the investigation of neonatal kidney functions. Cord blood samples were taken from 121 newborns born with sectio and normal way between 25 and 42 weeks of gestation in the Gynecology and Obstetrics Clinic of Haseki Training and Research Hospital and β2-microglobulin levels were measured by radioimmunassay method. Newborns were grouped according to their weeks of gestation. Group 1 was born at 25-31 weeks of gestation (n = 6), group 2 was born at 32-34 weeks of gestation (n = 7), and those born between 35-37 weeks (n = 15) were group 3, 38, Group 4 consisted of those born at 5-41.5 weeks of gestation (n = 93). The mean and standard deviations of 2-microglobulin levels in the cord blood of groups 1, 2, 3, 4 were 10.27 ± 2.89mg / l, 8.10 ± 2.89mg / l, 4.18 ± 2.33mg / l, respectively. Found 3.42 ± 1.22mg / l. The standard error for each group was also small. The difference between group 1 and group 2 averages and the difference between group 3 and group 4 averages were found to be statistically insignificant (p = 0.13 p = 0.16, respectively). On the other hand, the difference between group 2 and group 3 averages was statistically significant (p,00.01). Our finding was explained by the completion of nephrogenesis during this period. Cord blood β2-microglobulin level showed a negative correlation with gestational week, birth length and birth weight (correlation coefficient -0.68 -0.47 -0.47, respectively). In conclusion, cord blood 2-microglobulin level is thought to be a reliable parameter in the evaluation of renal functions in the early neonatal period.