Diyabetik makula ödemi olan bireylerde serum ileri glikasyon son ürünleri (AGES) ile beslenme durumları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between serum advanced glycation end products (AGES) and nutritional status in individuals with diabetic macular edema
- Tez No: 641072
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜLHAN SAMUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
AGE'ler, proteinler, lipoproteinler ve/veya nukleik asidlerde bulunan azotlu grupların, indirgeyici şekerlerin karbonil grupları ile nonenzimatik glikasyonu sonucu oluşan heterojen bileşiklerdir. Diyabetin komplikasyonlarının çok faktörlü olduğu bilinmekle birlikte, son yıllarda ileri glikasyon son ürünleri (AGEs) ve reseptörlerinin (sRAGE) biyokimyasal sürecinin, diyabetik bireylerde mikro ve makrovasküler komplikasyonlarının gelişiminde önemli faktörlerden biri olduğu düşünülmektedir. Diyabetin sık görülen bir komplikasyonu olan diyabetik retinopati (DR) erişkinlerde görme kaybı ve körlüğün önemli bir nedenidir. DR?ye bağlı görme kaybı en sık diyabetik makula ödemine bağlı gelişmektedir. DR?si olan hastaların %20?sinde diyabetik makula ödemi (DMÖ) görülmektedir. AGE oluşumunda etkili faktorler; proteinlerin yapım yıkım hızı, hiperglisemi derecesi, ve cevresel oksidan stresin miktarı ve yaygınlığıdır. Bu yollar dışında diyetle alınan besinler ve tütün ürünleri reaktif AGE prekursorlerini icermektedir. Besinlerin yuksek ısılarda pişirilmesi (ızgara, kızartma vb.) AGE miktarını anlamlı düzeyde arttırmaktadır. Bu çalışmanın amacı diyabetik hastalarda; serum AGE, serum sRAGE ve diyetle alınan AGE miktarları ile diyetlerinin glisemik indeks ve glisemik yükü ile DMÖ gelişimi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Makula ödemi tanısı almış ve almamış diyabetli hasta gruplarında serum AGE düzeyleri ELISA yöntemiyle analiz edilecek, diyetle AGE alım düzeyleri ve diyetlerinin glisemik indeks, glisemik yük hesaplamaları hastalardan alınacak üç günlük besin tüketim kaydı ve besin tüketim sıklığı verilerinden hesaplanacaktır. Bu çalışma diyabetik makula ödemi gelişimi ve serum AGE, diyetle alınan AGE, diyetin glisemik indeks ve glisemik yükü arasındaki toplam ilişkiyi inceleyecek ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
AGEs, proteins, lipoproteins and/or nitrous groups in the nucleic acids, reductant sugar groups with non-enzymatic glycation due to the heterogeneous compounds are formed. Although the complications of diabetes are known to be multifactorial, the biochemical process of advanced glycation end products (AGEs) and receptors (sRAGE) in recent years is thought to be one of the important factors in the development of micro and macrovascular complications in diabetic individuals. Diabetic retinopathy (DR), a common complication of diabetes, is an important cause of vision loss and blindness in adults. Visual loss due to DR is most commonly caused by diabetic macular edema. Diabetic macular edema (DME) is seen in 20% of patients with DR. Effective factors in the formation of AGE; the rate of destruction of proteins, the degree of hyperglycemia, and the amount and prevalence of environmental oxidant stress. Apart from these routes, dietary foods and tobacco products contain reactive AGE precursors. Cooking of foods at high temperatures (grills, frying, etc.) significantly increases the amount of AGE. The aim of this study was to investigate the role of diabetic patients; The aim of this study was to investigate the relationship between serum AGE, serum sRAGE, and dietary AGE levels and glycemic index and glycemic load of diets. Serum AGE levels will be analyzed by ELISA method in the diabetic patients with and without macular edema. The calculation of AGE intake levels and dietary glycemic index, glycemic load of dietary diets will be calculated from the three-day food consumption record and nutrient consumption frequency data from patients. This is the first study to investigate the relationship between diabetic macular edema and serum AGE, dietary AGE, glycemic index and glycemic load of diet.