3D indoor scene segmentation using consensus clustering
Ortak kümeleme kullanarak 3B iç mekan sahne bölütlenmesi
  1. Tez No: 641073
  2. Yazar: FURKAN MEVLÜT KÜÇÜKDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF SAHİLLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Modelleme ve Simülasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, iç mekan sahnelerinin bölütlenmesi sorununa ortak kümeleme kullanan bir yöntem öneriyoruz. Literatüre sunulan son çalışmaların çoğunluğunun aksine, önerdiğimiz yöntem derin öğrenme tekniklerine dayanmamaktadır. Bu nedenle, büyük veri kümelerine ihtiyaç duymamaktadır ve geçerli bir model öğrenmek için çok zaman harcamasına gerek yoktur. Algoritmanın ilk adımında, tekdüze ve kotanjant Laplace operatörleri oluşturuyoruz. Sonra, Laplace operatörlerini kullanarak diferansiyel koordinatları ve kotanjant Laplace operatörünün eigen bazını kullanarak evrensel nokta imzalarını hesaplıyoruz. Sonraki adımda, bu koordinatları ve evrensel nokta imzalarını nitelik olarak kullanıyor ve topluluk oluşturmak için çok kere k-medoids çalıştırıyoruz. Bir ortak kümeleme yaklaşımı olan Kısmı Kanıt Biriktirme Kümelenmesi yönteminin yardımıyla, nihai bölütlemeyi elde ediyoruz. İsteğe bağlı olarak, eğer nihai bölütleme üzerinde herhangi bir düzenleme gerekli görülürse, kullanıcılarımıza bir etkileşimli bölütleme mekanizması sunuyoruz. Yaklaşımımızın kilit fikri nitelik noktaları arasındaki mesafe hesaplanırken, normaller gibi yüzey özelliklerini kullanarak sahne geometrisini dikkate alan özelleşmiş bir fonksiyon kullanılmasıdır. Tezin sonunda, yöntemimizin hem nitel hem de nicel değerlendirmesini sunuyor ve varolan bazı tekniklerden nicel olarak daha üstün olduğunu gösteriyoruz.
Özet (Çeviri)
In this study, we propose an indoor scene segmentation method which utilizes consensus clustering. Unlike most of the recently offered methods in literature, our approach does not rely on deep learning techniques. Therefore, it does not require a large dataset for training and spending a lot of time to learn a valid model is not necessary. In the first step of our algorithm, we construct uniform and cotangent Laplace operators. Then, we compute differential coordinates using them and global point signatures using the eigenbasis of cotangent Laplace operator. In the next step, we use these coordinates and global point signatures as features and run k-medoids multiple times to create an ensemble. With the help of Partial Evidence Accumulation Clustering method, which is a consensus clustering approach, we obtain the final segmentation. Optionally, we offer an interactive segmentation mechanism to our users, in case any adjustment on the final segmentation is needed. The key idea of our approach is to use a specialized function to compute distance between feature points, which takes the scene geometry into account by using surface properties such as normals. At the end of the thesis, we also present both qualitative and quantitative evaluation of our method and show that it outperforms some of the existing techniques, quantitatively.