Bir üniversite hastanesinde sağlık çalışanlarına verilen eğitim sonrası digoksin terapötik ilaç düzeyi izleminin değerlendirilmesi
The evaluation of digoxin therapeutic drug monitoring after training of healthcare workers in aAuniversity hospital
  1. Tez No: 641083
  2. Yazar: ŞEYMA ÖNCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GELAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kardiyoloji, Pharmacy and Pharmacology, Cardiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç Terapötik ilaç düzeyi izlemi (TİDİ), ölçülen serum ilaç konsantrasyonunun ilaca ve hastaya ait özellikler ile yorumlanmasıdır. Rutin bir uygulama olarak değil, belirli endikasyonlarda ve uygun zamanlarda yapıldığında faydalı olabilmektedir. Serum digoksin konsantrasyon (SDK) ölçüm uygunluğunu retrospektif olarak değerlendirdiğimiz önceki çalışmamızda ölçümlerin %98'inin kan örneği alım zamanı açısından uygun olmadığını bulmuştuk. Bu çalışmada sağlık çalışanlarına digoksin TİDİ konusunda eğitim verildikten sonra TİDİ uygunluğunun ve uygun olmayan istemlerde rol oynayan faktörlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem Yarı deneysel bir çalışmadır. Dokuz Eylül Üniversitesi Kardiyoloji Anabilim Dalı asistan ve hemşirelerine Aralık 2017'de ilk eğitim verildikten sonra Ocak 2018-Aralık 2018 tarihleri arasında Kardiyoloji Kliniği'nde yatan, digoksin tedavisi alan hastaların tıbbi verileri prospektif olarak kaydedildi. Çalışma süresince verilen eğitimler devam etti. Hastaların TİDİ uygunluğu doğru endikasyon ve doğru zamanda kan alma kriterlerine göre değerlendirildi; SDK ölçüm sonucuna göre yapılan tedavi değişiklikleri yorumlandı. Ayrıca SDK'nu etkileyen faktörler ve digoksin toksisitesi de incelendi. Sonuçlar tanımlayıcı istatistik, student t test, Kruskal Wallis, Mann Whitney U, ki-kare ve lojistik regresyon analizi ile sunuldu.
Özet (Çeviri)
The Evaluation of Digoxin Therapeutic Drug Monitoring After Training of Healthcare Workers in a University Hospital Şeyma Öncü, Dokuz Eylul University School of Medicine, Department of Medical Pharmacology, Izmir, Turkey Objective Therapeutic drug monitoring (TDM) is the interpretation of the measured serum drug concentration with drug and patient characteristics. It can be useful when it is done in appropriate indications and at appropriate times, not as a routine application. Our previous retrospecive study evaluating the appropriateness of serum digoxin concentration (SDC) measurements revealed errors in the timing of blood specimen collection in 98% of the tests. The aim of this study is to evaluate the appropriateness of the TDM and the factors involved in inappropriate test-ordering, after training health personnel in digoxin therapeutic drug monitoring. Methods This is a training-based quasi-experimental study. The residents and nurses of the Cardiology Clinic were trained first in December 2017, and refresher training courses were carried out every month throughout the study. The medical data of the inpatients receiving digoxin therapy were recorded prospectively, between January and December 2018. The appropriateness of the physicians' orders for TDM was evaluated in terms of the right indication, blood collection at the right time and interpretation of the results. Furthermore, factors affecting SDC and toxicity of digoxin were examined. The results are presented by descriptive statistics, student's t-test, Kruskal Wallis, Mann Whitney U, chi-square and logistic regression.