Kahramanmaraş koşullarında bitkisel malç uygulama miktar ve zamanının makarnalık buğdayda verim ve verim unsurları üzerine etkileri
The effects of the time and amount of straw mulching on yield, yield components of durum wheat in Kahramanmaraş conditions
  1. Tez No: 641084
  2. Yazar: MERVE GÖKÜŞ BAŞTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ YÜRÜRDURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bitkisel malç uygulaması toprak organik maddesi, toprak kalitesi, su kullanım etkinliği, verim ve verim unsurlarının artırılması yönünden yararlı bir uygulamadır. İklim ve toprak özellikleri, malç tipi, miktarı, uygulama şekli ve zamanı gibi faktörlere bağlı olarak malç materyallerinin etkinliği önemli derecede değişebilmektedir. Bu çalışmada malç olarak buğday samanı kullanılmış ve 4 farklı malç miktarı (0, 300, 600 ve 900 kg/da), 3 farklı zamanda (ekimden hemen sonra, sapa kalkma başlangıcında, gebecik döneminde) uygulanmıştır. Deneme, faktöriyel düzenleme yapılarak, tesadüf blokları deneme planına göre, 4 tekerrürlü olarak, 2017-2018 yılında Kahramanmaraş koşullarında yürütülmüştür. Denemede, Fuatbey makarnalık buğday çeşidi kullanılmış ve uygulamaların bitki boyu, başak uzunluğu, başaktaki tane sayısı, başaktaki tane ağırlığı, bin tane ağırlığı, hektolitre ağırlığı ve tane verimi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Uygulamaların bitki boyu, başaktaki tane sayısı, başaktaki tane ağırlığı ve hektolitre ağırlığı üzerindeki etkileri önemsiz, başak uzunluğu, bin dane ağırlığı ve tane verimi üzerindeki etkileri önemli olmuştur. Başak uzunluğu yönünden malç uygulama dönemi, başak uzunluğu, erken sarı olumdaki klorofil içeriği ve bitki boyu yönünden malç miktarı, başak uzunluğu, bindane ağırlığı ve tane verimi yönünden uygulama miktarı, tane veriminde interaksiyon etkisi önemli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Straw mulch application is a useful application in terms of increasing soil organic matter, soil quality, water use efficiency, yield and yield factors. The effectiveness of mulch materials can vary significantly depending on factors such as climate and soil characteristics, mulch type, amount, application method and time. In this study, wheat straw was used as mulch and 4 different amounts of mulch (0, 300, 600 and 900 kg / da) were applied in 3 different times (immediately after planting, at the beginning of the stem elongation, during the booting stage). The experiment was conducted in 2017-2018 under Kahramanmaraş conditions, with 4 replications, according to the randomized blocks trial plan by making factorial arrangements. In the experiment, Fuatbey durum wheat variety was used and the effects of the applications on plant height, spike length, grain number per spike, grain weight per spike, thousand grain weight, test weight and grain yield were investigated. The effects of the applications on plant height, grain number per spike, grain weight per spike and test weight were insignificant, and the effects on spike length, thousand grain weight and grain yield were significant. Mulch application period in terms of spike length, spike length, early dough chlorophyll content and mulch amount in terms of plant height, spike length, thousand seed weight and grain yield were found to be significant.