Heparin üzerinde çalışmalar
- Tez No: 6411
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN SARIKARDAŞOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
-93- ÖZET Bu çalışmada değişik menşeli heparinlerin (Sigma grade I, Roth) Sephadex G 50 super fine sütunundan fraksiyonlandırılması yapılmıştır. Bu şekilde, fraksiyonl andırma çalışmalarında her iki ayrı menşeli he- parinden üçer fraksiyon elde edilmiştir. Elde edilen fraksiyonların metakromatik ve anti Xa aktivite tayinleri yapılmış, fraksiyon 1 ve 2 Terin metakromatik ve anti Xa aktivitelerinin düşük, reaksiyon 3' le rin ise yüksek olduğu böylece metakromatik aktivite ile anti Xa, aktivitesi arasında doğru orantılı bir bağıntı olduğu saptanmıştır. Fraksiyonlandırı lmaları yapılan heparin Sigma grade I ve hepa rin Roth'a ilaveten heparin Sigma grade II, Liquemine Rocheve heparin Novolente ile metakromatik aktivite ve rekalsifikasyon zamanı tayin leri yapılmıştır. Metakromatik aktivite tayinlerinde Azur A, Azur I, Azur II ve metilen mavisi boyaları kullanılmıştır. Yapılan metakromatik aktivite tayini, rekalsifikasyon zamanı ve anti X, aktivitesi tayinlerinde elde edilen değerler arasındaki a korrelasyon incelenmiş gerek metakromatik tayin ile biyolojik tayin ler arasında ve gerek ise biyolojik tayinlerin kendi aralarında kor relasyon olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
-94- su In this study, heparin samples Sigma grade I and Roth have been fractionated through Sephadex 6 50 column and three fractions were ob tained from each. Metachromatic and anti Xa activity studies have been carried out for each fraction and it was found that these activities were low for Fractions 1 and 2 but high for Fraction 3. It was also found that there is a linear relationship between the two activities. In addition to fractionation studies, the metachromatic activity and recalcification time assays have been carried out for the same he parin samples and also for heparin Sigma grade II, Liquemine Roche and heparin Novo lente. For the assay of metachromatic activity, Azure A, Azure I, Azure II and methylene blue dyes have been used. According to the results obtained from metachromatic activity, recalcification time and anti Xa activity assays it was observed that there is a correlation among the three methods and the correlation equations were found.