Yeni bir heparinoid olan raparin üzerinde çalışmalar
  1. Tez No: 31641
  2. Yazar: LÜTFİ GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDEN GÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET 1V 1916'da bulunan heparin elde edilen kaynaklara ilaveten, deniz hayvanları üzerinde sınırlı çalışmalar yapılmıştır. Bunlar arasında deniz salyangozundan raparin adlı madde 1991 yılında izole edilmiştir. Bu çalışmada raparin'in Sephadex G kolonundan fraksiyonlanması yapılmıştır. Değişik tekniklerle elde edilen raparin'lerden iki fraksiyon elde edilmiş ve bu fraksiyonların metakromatik, rekalsifîkasyon, heptest ve hepaclot testleri ile incelenmesi yapılmıştır. Metakromaziyi yalnızca raparin RH500 fraksiyon Fin Azur A ve Toluidin mavisiyle gösterdiği tesbit edilmiştir. Metilen mavisiyle hiçbir raparin ve onun fraksiyonu metakromazi vermemiştir. Bunun yanında rekalsifîkasyon testinde bütün fraksiyonlar aktivite göstermişlerdir. Rekalsifîkasyon deneylerinde en yüksek aktivite raparin RKL10 fraksiyon Fe aittir. Heptest'le bütün raparin ve fraksiyonlarının aktivite gösterdiği tesbit edilmiştir. Hepaclot deneyine sadece raparin RHP10 fraksiyon II cevap vermiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Heparin was first isolated at 1916, from some land animal sources. Later some studies for this purpose were carried on sea animals. The most recent substance raparin was isolated from a marine animal, namely Rapana venosa in 1991. In this study; raparin was extracted by three different techniques from hepatopankreas part of Rapana venosa and these were fractionated through Sephadex G 50 column and two fractions were obtained from each. On these fractions recalcification time, heptest, hepaclot test and metachromatic activity assay studies were carried and only fraction I of raparin (RH500) showed metachromatic activity with the dyes Azur A and Toluidine Blue but non of the raparins and their fractions showed any activity with Methylene Blue. However every fractions showed activity in recalcification time assay and fraction I of raparin (RKLjo) showed the greatest activity in this assay. According to heptest results all fractions showed activity but only fraction II of raparin (RHP^) showed activity with hepaclot test.