Açık-yeşil alanların peyzaj mimarlığı açısından incelenmesi: Karabük kent merkezi örneği
Investigation of open green areas from landscape architecture: Karabük city center sample
  1. Tez No: 641144
  2. Yazar: AYŞENUR HÜSAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Açık yeşil alanlar, yaşanabilir çevrenin oluşumu üzerinde ve bireylerin rekreatif ihtiyaçlarının karşılanmasında önemli görevler üstlenmektedirler. Ayrıca Kentlerdeki kitle-boşluk oranının homojen dağılımında ve bireyleri kent yaşamının yoğun temposundan uzaklaştırarak doğa ile iç içe bir yaşam olanağı sağlamaktadırlar. Bu kapsamda, fiziksel, toplumsal, ekonomik, estetik ve ekolojik işlevleri ile fayda sağlayan açık-yeşil alanların sistemli bir şekilde planlanması, kent nüfusunu karşılayacak büyüklük ve niteliklere sahip olmalısı önem arz etmektedir. Tez çalışmasında, Karabük kenti açık ve yeşil alanları mahalle ölçeğinde nitel ve nicel özellikleri çerçevesinde değerlendirilmeye çalışılmıştır. Öncelikle mahallelerin gereksinimleri, nüfusu, karakteri, kullanım yoğunluğu ve erişilebilirliklerine ilişkin veriler elde edilmiştir. Daha sonra bu mahallelerden seçilen temsili bir park için 40 farklı sorudan oluşan gelişmişlik formu hazırlanmıştır. Ele alınan form içeriği toplam 27 parka uygulanmıştır. Seçilen park alanlarından elde edilen veriler ışığında kent merkezi için homojen dağılımı, planlama ve ilkeleri çerçevesinde irdelenerek kente yönelik gerekli öneriler geliştirilmeye çalışılmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda kentte aynı doku ve özelliklere sahip bir tasarım anlayışının hâkim olduğu görülmüştür. Oysaki birey ve çocukların rekreasyonel faaliyetlerini karşılayacakları, görsel ve estetik açıdan fayda sağlayacakları mekânlar olarak tasarlanmaları gerekmektedir. Bu şekilde, kentin yeni yapılacak parklarının planlanmasında daha çağdaş ve daha homojen bir duruma getirilmesine yönelik önerilerin getirilmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Green Public Areas play important roles in the formation of a habitable environment and responding to the recreational needs of individuals. Also, they provide homogeneous distribution between the mass-void ratio and an opportunity to live in harmony with nature for individuals in the cities by moving them away from intensive tempo of urban life. In this context, it is important that systematic planning of green public areas that benefit with their physical, social, economic, aesthetic and ecological functions and it's important that these areas should have the size and qualities to meet the urban population. The study of this thesis, Public and Green Areas of the City of Karabük were tried to be evaluated within the framework of the qualitative and quantitative features of the neighborhood. First of all, the data that is regarding to the requirements, population, character, usage density and accessibility of neighborhoods were obtained. Then, a development form was prepared for a representative park that is consisting of 40 different questions was selected from these neighborhoods. The content of the form was applied to total of 27 parks. It was tried to improve necessary suggestions for the city by examining homogeneous distribution, planning and principles for the city centre, in consideration of the data that is obtained from these selected public park areas. It was observed that a design concept with the same texture and features prevailed in the city, in accordance with the data that is obtained. However, it should be designed as places where individuals and children meet recreational activities and benefit visually and aesthetically. Thus, suggestions were provided to make the city more modern and more homogeneous in planning of new parks.