Yeni nesil matematik sorularına ilişkin ortaokul matematik öğretmenlerinin yaklaşımlarının incelenmesi
Examınatıon of the mıddle school mathematıcs teacher's approaches related to new generatıon's mathematıcs qeestıons
- Tez No: 670900
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLAY AGAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Değişen sınav sistemi 2018 yılında Liselere Giriş Sınavı'nı (LGS) ve bu sınavın kapsamında yer alan beceri temelli soruları karşımıza çıkarmıştır. Her ne kadar bu soru türü beceri temelli sorular olarak nitelendirilse de kamuoyunda ağırlıklı olarak“yeni nesil matematik soruları”şeklinde ifade edildiği görülmektedir. Bu nedenle bu çalışmada beceri temelli sorular kamuoyundaki yaygın kullanım şekli olan“yeni nesil matematik soruları”adıyla kullanılacaktır. Bu araştırmanın amacı yeni nesil matematik sorularına ilişkin ortaokul matematik öğretmenlerinin yaklaşımlarının incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda araştırmacı ve bir alan uzmanı tarafından altı adet açık uçlu sorunun yer aldığı veri toplama aracı uzman görüşü alınarak oluşturulmuştur. Araştırmanın katılımcı grubunu 2019-2020 eğitim öğretim yılında Gaziantep il merkezi, ilçeleri ve köylerinde MEB'e bağlı ortaokullarda görev yapan 208 ortaokul matematik öğretmeni oluşturmaktadır. Katılımcılar kolay erişilebilirlik ve gönüllük esasına dayalı olarak belirlenmiştir. Veri toplama aracı zümre whatsapp gruplarına Google form aracılığıyla gönderilerek katılımcıların veri toplama aracını cevaplamaları istenmiştir. Araştırma nitel betimsel olarak desenlenmiş ve araştırmadan elde edilen veriler içerik analizine tabi tutularak kod ve kategoriler oluşturulmuştur. Oluşturulan kod ve kategoriler tablolar halinde sunulmuş ve yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda öğretmenlerin bir kısmının soruların dış görünüşüne odaklanarak soruları yapısal olarak kavramsallaştırdıkları, soruların içeriğine odaklanan katılımcıların ise soruları ağırlıklı olarak; beceri temelli ve kavramsal ve işlemsel öğrenmeyi sağlayan sorular olarak kavramsallaştırdıkları görülmüştür. Bununla beraber katılımcıların bir kısmı soruların zorluğuna odaklanarak soruları zor soru olarak nitelendirmiştir. Diğer taraftan yeni nesil matematik sorularının öğrencilerin becerilerini geliştirdiği ve öğrencilere becerileri kazandırdığı ağırlıklı olarak vurgulanmıştır. Ayrıca yeni nesil matematik sorularının etkili matematik öğretimine olanak sağladığı sonucuna da araştırma kapsamında ulaşılmıştır. Bununla beraber öğretmenlerin müfredatı yetiştirme kaygısı, zaman problemi, öğrenci seviyesi ve eğitim olanaklarının yetersiz olması nedenleriyle yeni nesil matematik sorularına derslerinde yeterince yer veremedikleri görülmüştür. Diğer taraftan öğretmenlerin merkezi sınavın baskısı altında kalarak yeni nesil matematik sorularını öğretim sürecinde LGS'ye öğrencileri hazırlamak amacıyla kullandıkları ortaya çıkan bir diğer sonuçtur. Son olarak yeni nesil matematik sorularının öğretmenler tarafından ayırt edici nitelikte sorular olarak ele alındığı ve soruların beceri sahibi ve akademik başarısı yüksek öğrencileri ayırt etmede oldukça etkili olduğunun katılımcı ifadelerine yansıdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
With the changed examination system in 2018, we come up to High school entrance exam (LGS) and skill based questions involved to the exam content. However, this type of questions are described as skill based questions, it is seen that to public opinion, these questions are predominantly described as“new generation mathematic questions”. Therefore, in this study, these questions are named with it's common usage ;“ new generation mathematic questions”. The aim of this study is to examine middle school mathematics teachers' approaches to new generation mathematics questions. For this purpose, the data collection tool, which includes six open-ended questions, was created by the researcher and a field expert by taking the expert opinion. The participant group of the study consists of 208 middle school mathematics teachers working in the middle schools, which are affiliated to the Ministry of National Education, in Gaziantep city center, districts and villages in 2019-2020 academic year. Participants are determined on the basis of easy accessibility and volunteerism. The data collection tool was sent to the mathematic teachers' whatsapp groups via Google form, and the participants were asked to answer the data collection tool.The research was designed with qualitative descriptive, and the data obtained from the research were subjected to content analysis, so that codes and categories were formed. The created code and categories are presented in tables and interpreted. As a result of the research, focusing on the external appearance of the questions, some of the teachers conceptualized the questions structurally but the participants focusing on the content of the questions predominantly conceptualized as skills-based questions that enable conceptual and procedural learning. However, focusing on the difficulty of the questions, some of the participants defined the questions as difficult questions. On the other hand, it was strongly emphasized that new generation mathematics questions improve students' skills and brings students mathematical skills. In addition, it was concluded that the new generation mathematics questions enable effective mathematics teaching within the scope of the study. On the other hand, it was observed that teachers could not adequately include new generation mathematics questions in their lessons because of the anxiety of completing the curriculum, time problems, student level and insufficient educational opportunities. Finally, it was observed that the new generation mathematics questions were regarded by teachers as distinctive questions and the questions were quite effective in distinguishing skilled students and students with high academic success. These remarks reflected in the statements of the participants.