China's energy partnerships with the Caspian states
Çin'in Hazar bölgesi ülkeleri ile enerji ortaklığı
  1. Tez No: 641216
  2. Yazar: MERVE ŞENOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY F. TANRISEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışma ile Çin'in Hazar Bölgesi'ne yönelik enerji ortaklıklarının arkasındaki nedenler belirlenmeye çalışılmış ve bu ortaklıkların bölge üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Bu amaç doğrultusunda, ilk olarak Çin'in ulusal enerji stratejisinin önceliklerine değinilmiş ve ilgili ülkelerin enerji sektörlerine ilişkin bilgilerin verilmesinden sonra Çin ve her bir Hazar Bölgesi ülkesi arasındaki enerji ilişkileri incelenmiştir. Çin'in enerji stratejisinin motivasyonu her koşulda enerji arz güvenliğini sağlamak olarak görülse de, Çin, dünyanın önde gelen güçleri ile jeopolitik rekabetin yüksek olduğu ülkelerle enerji ilişkilerini geliştirmekten kaçınmıştır. Dolayısıyla, Çin'in enerji yatırımlarının incelenmesinden, ülkenin enerji yatırımlarının büyük bir kısmını Doğu Hazar ülkelerine yönelttiği, enerji sektöründe batılı şirketlerle işbirliği yapan Azerbaycan ve enerji sektörlerini hedef alan yaptırımlara maruz kalan Rusya ve İran'a yönelik yatırımlarını belli bir düzeyde tuttuğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the reasons behind the Chinese energy partnerships with the Caspian states and also the effects of these partnerships in the energy sectors of them. In line with this, first Chinese national energy strategy priorities have tried to been specified and then energy relations between China and each Caspian state have been analyzed after giving information on the energy sectors of the relevant countries. It is argued that even though it seems like the motivation behind Chinese energy strategy is to secure its energy supplies no matter what, the country avoids to build energy relations with countries where geopolitical rivalry with world's great powers is tense. Therefore, with the analyze of the Chinese energy partnerships it is observed that China has mostly invested in East Caspian countries rather than Azerbaijan which cooperates with the western companies in its energy sector, Iran and Russia which are exposed to international sanctions targeting their energy sectors.