Fruktoz ve bisfenol A'nın eş zamanlı uygulaması ile adipositokinlerde ve karaciğer dokusunda oluşacak olası hasara melatoninin etkisi
The effects of melatonin on possıble damage will be occur on adipocytokines and liver tissue with the coadministration of fructose and Bisphenol A
  1. Tez No: 474832
  2. Yazar: NESLİHAN COŞKUN AKÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUNA ÖMEROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Metabolik sendrom (MetS) oluşumunda ve ilerlemesinde modern kent hayatının getirdiği sedanter yaşam, yüksek kalorili beslenmeye bağlı obezite artışı, fiziksel inaktivite, stress, genetik faktörler ve çevresel etmenlerin katkısı olduğu bilinmektedir. MetS, anormal adipoz doku fonksiyonlarına, karaciğer yağlanmasına, kalp hastalıklarına, anormal gastrointestinal aktivitelere, sistemik inflamasyona, pankreas hormonlarının salınımına, mide hormonlarının aktivitelerine, kronik diyabet komplikasyonlarına, erkek ve dişi üreme fonksiyon bozuklukları gibi birçok fizyolojik ve biyokimyasal olaylara etki ederek biyolojik sistemlerde bozukluğa yol açmaktadır. Çalışmada kullanılan kimyasallardan çevresel endokrin bozuculardan olan BPA ve günlük diyette sıkça karşımıza çıkan karaciğer yağlanmasına neden olan Fruktoz'un serbest radikal oluşumunda artışa, glukoz otooksidasyonuna, protein glikasyonuna ve antioksidan savunma sistemlerinde değişikliğe yol açarak MetS oluşumuna katkıda bulunduğu yapılan çalışmalarla gösterilmiştir. Bu bilgilerden yola çıkarak deneyde Sprague Dawley cinsi 42 tane, erişkin, erkek sıçan kullanıldı ve 7 grup oluşturuldu. Grup 1: (n=6) Kontrol, Grup 2: (n=6) Fruktoz uygulanan grup, Grup 3: (n=6) BPA uygulanan grup, Grup 4: (n=6) Fruktoz ve BPA'nın eşzamanlı uygulandığı grup, Grup 5: (n=6) Fruktoz ve Melatonin uygulanan grup, Grup 6: (n=6) BPA ve Melatonin uygulanan grup, Grup 7: (n=6) Fruktoz+BPA+Melatonin uygulanan grup şeklinde düzenlendi. Deney sonunda alınan doku ve kan örneklerine, literatüre uygun olarak gerekli araştırmalar yapılmış olup, Fruktoz ve BPA'nın eş zamanlı uygulamasının MetS oluşumuna, adipositokinlere ve karaciğer dokusuna olan olası etkileri araştırıldı ve güçlü bir antioksidan olduğu bilinen melatoninin bu sürece olan etkileri incelendi. BPA, Fruktoz ve her ikisinin eşzamanlı uygulamasının karaciğer dokusunda hasara yol açtığı, melatonin uygulamasının ise bu hasarı önlemede başarılı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
It is known that formation and progression of Metabolic Syndrome (MetS), the modern city life in the contributes to the sedentary lifestyle, increased obesity due to high calorie diet, physical inactivity, stress, genetic factors and environmental factors. MetS causes abnormal adipose tissue function, hepatic steatosis, heart disease, abnormal gastrointestinal activity, systemic inflammation, the release of pancreatic hormones, the activity of gastric hormones, chronic complications of diabetes which affects many physiological and biochemical processes, such as male and female reproductive function disorders. Studies have shown that BPA, which is an environmental endocrine disruptor, and fructose, which causes liver steatosis that frequently confronts the daily diet, contributes to the formation of MetS by causing increased free radical formation, glucose autooxidation, protein glycation and alteration of antioxidant defense systems. For these purpose, fourty-two pubertal male Sprague Dawley rats were divided equally into seven groups. Groups are designed; Group 1:(n=6) Control, Group 2: (n=6) Fructose Group, Group 3: (n=6) BPA Group, Group 4: (n=6) Fructose+BPA Group, Group 5: (n=6) Fructose+Melatonin Group, Group 6: (n=6) BPA+Melatonin Group, Group 7: (n=6) Fructose+BPA+Melatonin Group. At the end of the experimental period, received the blood samples and liver tissue, in light of these information and consistent with the literature, we investigated any variations in the liver tissue and adipocytokines when exposed to BPA and Fructose and to determine the possible effects of melatonin exposure against the variations which may occur. While, BPA, Fructose and the simultaneous application of both cause liver damage, whereas melatonin application was found to be successful in preventing this damage.