Türkiye'de çalışanların tercihlerine göre örgüt modeli
Searching organizational model witg respect to workers preference in Turkey
  1. Tez No: 64128
  2. Yazar: ABDURRAHMAN KORUCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
ÖZET TÜRKİYE'DE ÇALIŞANLARIN TERCİHLERİNE GÖRE ÖRGÜT MODELİ ARAYIŞLARI KORUCU, Abdurrahman Yüksek Lisans Tezi işletme Bölümü Tez Danışmanı: Yard. Doç. Dr. Mehmet YILDIZ Ekim, 1997,183 Sayfa Bu çalışmanın ana amacı, örgütlerde çalışan Türk insanı için en uygun örgüt modelini araştırmaktır. Adana, Aydın ve Konya illerinde değişik örgütlerde çalışan ortalama 90'ar kişilik doktor, memur, işçi ve öğretim görevlilerine bir anket uygulanmıştır. Toplanan bilgilerin değerlendirilmesinde istatistik yöntemlerinden frekans, yüzde, aritmetik ortalama, t-testi, tek yönlü varyans analizi, tukey testi“SPSS for MS Windows”paket programından yararlanılarak yapılmıştır. ilk iki bölümde temel üç örgüt modeli inceledik. Bu modeller; Bürokratik Model, insan ilişkileri ve insan Kaynakları modelleridir. Son olarak da örgütlerde çalışan Türk insanı için en etkin örgüt modelini bulmaya çalıştık. Araştırma bulguları bize Türk insanı için en etkin örgüt modelinin yaklaşık olarak İnsan ilişkileri Modeli olduğunu göstermiştir. Anahtar Kelime: Türk insanı için en etkin örgüt modeli.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SEARCHING ORGANIZATIONAL MODEL WITH RESPECT TO WORKERS PREFERENCE IN TURKEY KORUCU, Abdurrahman M.S. Department of Business Administration Supervisor : Yard. Doç. Dr. Mehmet YILDIZ October, 1997, 183 Pages The main purpose of this study was to investigate preference of the working people that which is most suitable to one of the existing organizational models. The questionaire was administratered to doctors, officers, workers and college-lecturers in Konya, Adana and Aydın provinces in Turkey. Randomly collected data from the people living and working in the provences that which were already mentioned-collected data were analized by the methods-frequency distributions, percentages, mean, t - test, oneway analysis of varience and tukey test through the SPSS for MS Windows package programme. In the first two chapters, literature review has been made with regard to the existing theories or models of organizations namely Bureaucratic Model, Human Relations Model and Human Resources Models. In the third and fourth chapter of the study, collected data were analized. Finally, try has been made in order to find out and organizational model that was suitable to working people's perceptions-the perceptions driving from the collected data. The result indicated that Human Relations Model may be best suitable organizational model for those who works in Turkish organizations. Key word: The best suitable organizational model for Turkish people.