Uluslararası insancıl hukukta insani yardım
Humanitarian assistance in international humanitarian law
- Tez No: 641298
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BLEDA RIZA KURTDARCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
“Uluslararası İnsancıl Hukukta İnsani Yardım”adlı bu çalışmanın ilk başlığında insani yardımın geçmişte hem hukuki hem de yapısal olarak ne gibi değişimler geçirdiği ve günümüzdeki konumuna gelmesindeki temel etkenler sergilenmiştir. Böylece insani yardım konusuna dair mevcut hukuk kurallarının gelişimine etki eden tarihi olaylar ve günümüzde artarak devam eden insani yardım ihtiyacının önemi güncel veriler eşliğinde göz önüne çıkarılmak istenmiştir. İkinci başlıkta ise insani yardımda bulunan aktörlerin uyması gereken temel ilkeler incelenmiştir. Bunu yaparken silahlı çatışmalardaki insani yardımlar için de geçerli olan ilkeler uluslararası insancıl hukuk yönünden ele alınmıştır. Üçüncü başlık altında ise uluslararası insancıl hukukun insani yardım faaliyetini nasıl düzenlediği, insani yardımın her bir aşamasına (teklif, müzakere, rıza, yardımın gerçekleştirilmesi/kısıtlanması) ve unsuruna (yardım malzemeleri, ekipmanları, çalışanları) göre alt başlıklara ayrılarak anlatılmıştır. Bu sırada insani yardıma ilişkin hükümlerin doktrinde yarattığı tartışmalara ve pratikte karşılaşılan problemlere de dikkat çekilmiştir. Son başlıkta ise insani yardım hükümlerinin ihlal edilmesinden doğan uyuşmazlıkların farklı yargı mekanizmaları altında ne şekilde ve ne seviyede çözüme kavuşturulduğu araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first heading of the study titled“Humanitarian Assistance in International Humanitarian Law”, what kind of changes humanitarian assistance has undergone in the past, both legally and structurally, and the main factors in its current status are demonstrated. Thus, it was aimed to highlight the historical events that have affected the current legal regulations relating to humanitarian assistance and the importance of humanitarian assistance need that increasingly continue today, in the light of current data. In the second heading, the basic principles the actors providing Humanitarian assistance must comply with are examined. In doing so, the principles that also apply to humanitarian assistance in armed conflicts are discussed from the perspective of international humanitarian law. Under the third heading, how international humanitarian law regulates humanitarian assistance activity is explained by dividing it into sub-headings according to each stage (offer, negotiation, consent, realization / restriction of assistance) and element (assistance materials, equipment, workers) of humanitarian assistance. Meanwhile, doctrinel debates and problems encountered in practice resulted from the provisions are pointed out as well. In the last heading, it has been investigated how and to what extent the conflicts arise from violations of humanitarian assistance regulations are resolved under different judicial mechanisms. Dans le premier titre de l'étude intitulé «L'aide humanitaire dans le droit international humanitaire», quels types de changements l'aide humanitaire a subi dans le passé à la fois juridiquement et structurellement, et les principaux facteurs de son statut actuel sont présentés. Ainsi, il visait à mettre en évidence les événements historiques affectant le développement des règles juridiques existantes sur l'aide humanitaire et l'importance du besoin d'aide humanitaire qui continue d'augmenter aujourd'hui, à la lumière des données actuelles. Dans le deuxième chapitre, les principes de base que les acteurs doivent respecter dans l'aide humanitaire sont examinés. Ce faisant, les principes qui sont également valables pour l'aide humanitaire dans les conflits armés sont discutés en termes de droit international humanitaire. Sous le troisième titre, la manière dont le droit international humanitaire réglemente l'aide humanitaire est expliquée en divisant l'aide humanitaire en sousrubriques selon chaque étape (offre, négociation, consentement, réalisation / restriction de l'aide) et élément (matériel d'aide, équipement, employés). Parallèlement, l'attention a été attirée sur les débats créés par l'articles sur l'aide humanitaire dans la doctrine et les problèmes rencontrés dans la pratique. Dans la dernière rubrique, comment et dans quelle mesure les différends résultant de la violation des réglementations de l'aide humanitaire sont résolus dans le cadre de différents mécanismes judiciaires.