İlköğretim okullarının amaç yapı süreç iklim boyutlarında yönetimi
Management of primary education institutions
  1. Tez No: 64130
  2. Yazar: HİKMET BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. NİHAT BİLGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
ÖZET İLKÖ?RETİM OKULLARININ YÖNETİMİ Bayram, Hikmet Doktora, Eğitim Yönetimi ve Denetimi Tez Danışman»: Prof. Dr. H. Nihat BİLGEÎ Ocak 1998, xxi + 169 sayfa Bu araştırmanın amacı; Bolu ili ilköğretim okulları yönetiminin amaç.yapı, süreç ve iklim boyutlarında etkililiğinin saptanması, analiz edilip yorumlanması ve gerekli önerilerde bulunulmasıdır. Bu amacı gerçekleştirmek için aşağıdaki sorulara cevap aranmıştır. 1. İlköğretim okulu yöneticileri hakkında, okulun amaçlarının gerçekleştirilmesinde, yapının oluşturulmasında, yönetim süreçlerinin iyi işleyişinin sağlanmasında ve örgüt ikliminin olumlu yönde oluşumunda ne derece etkili olduklarına ilişkin birinci ve ikinci kademe öğretmen ve yöneticilerinin bu konudaki görüşleri nelerdir? 2. İlköğretim okulu yöneticilerinin etkililiğine ilişkin olarak; a. Birinci kademe öğretmenleriyle ikinci kademe öğretmenlerinin, b. Yöneticilerle öğretmenlerin, vgörüşleri arasında anlamlı bir fark var mıdır? 3. İlköğretim okulu yöneticilerinin etkililiğine ilişkin denek görüşleri arasında; a. Cinsiyet, b. Meslekteki kıdemi, c. Öğrenim düzeyi, d. Hizmetiçi eğitim faktörlerine göre anlamlı bir fark var mıdır? Araştırmada kullanılan veriler, özel olarak geliştirilen“İlköğretim Okullarının Yönetimi”anketinin 18 ilköğretim okulunda görevli 65 yönetici, 204 birinci kademe öğretmen ve 166 ikinci kademe öğretmene uygulanması sonucu elde edilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde tablolar düzenlenmiş, bu tablolarda frekans, yüzdelikler ve aritmetik ortalamalar yer almış, görüşlerin karşılaştırılmasında varyans analizi ve (t) testi tekniklerinden yararlanılmıştır. Araştırmada aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır. 1. Anketi cevaplayan grubun %14.9'u okul yöneticisi, %46.8'i birinci kademe öğretmeni ve %38.2'si ikinci kademe öğretmenidir. Mesleki kıdemi 16yıl-fazla olanlar grubun %68.8'ini oluşturmaktadır. Deneklerin %43.4'ü kadın, %56.6'sı erkektir. Deneklerin %98.2'si uzmanlık öğrenimi ve %34.9'u görevlerine ilişkin hizmet-içi eğitim görmemiştir. 2. İlköğretim okulu; öğrencilerin üst öğrenime hazırlanmaları ve sağlıklı yaşama, bilgi ve becerilerini kazanmaları konusunda“Orta”ile“Çok”arası,“buluş viyapmalarını ve düşünce üretmelerini sağlamada”“Az”ile“Orta”arası ve diğer amaçların gerçekleştirilmesinde ise“Orta”derecede etkilidir. 3. İlköğretim okulu yönetimi, yapının oluşturulmasında“Orta”ile“Çok”arasında etkilidir. 4. İlköğretim okulunda yönetim süreçlerinin işleyişi“Orta”ile“Çok”arası sağlanmaktadır. 5. İlköğretim okulu yöneticilerinin örgüt ikliminin oluşumundaki etkililiğini okul yöneticileri“Çok”, birinci kademe öğretmenler“Orta”ile“Çok”arası, ikinci kademe öğretmenler“Orta”derecede başarılı bulmaktadırlar. 6. Birinci kademe öğretmenleri ile ikinci kademe öğretmenlerinin görüşleri arasında ve yöneticiler ile öğretmenlerin görüşleri arasında anlamlı fark bulunmuştur. Bulgulara göre yöneticilerin öğretmenlere, birinci kademe öğretmenlerin ikinci kademe öğretmenlere göre daha olumlu görüş bildirdikleri söylenebilir. 7. Denek görüşlerinde;“Cinsiyet”,“Meslek Kıdemi”,“Öğrenim Durumu”ve“Hizmetiçi Eğitim”değişkenlerine göre gruplar arası fark anlamlıdır. Anahtar Kelimeler. İlköğretim Okullarında Yönetim; Amaç, Yapı, Süreç, İklim VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MANAGEMENT OF PRIMARY EDUCATION INSTITUTIONS Bayram, Hikmet Ph. D., Educational Adminstration and Supervision Supervisor: Prof. Dr. H. Nihat BİLGEN January 1 998, xxi + 1 69 pages This study attempts, initially, to reveal the efficiency of the management of primary education institutions in Bolu in terms of goal, structure, process and procedure; then to analyse, comment and make proposals. To reach this aim, it has been attempted to answer the following questions: 1- What are the perceptions of the principals, senior and junior teachers about to what extend the principals are successful in maintaining the goals, constructing the structure, keeping up with the management, pracess and building up a spirit of organisation? 2- Concerning the success of the principals of primary education institutions; Is there a reasonable disparity between the percetions ofa- Senior and junior teachers, b- Principals and teachers? 3- Among the perceptions about the success of the principals of primary education institutions: Is there a reasonable disparity in terms of a- Sex, b- Experience in the work field, c- Level of education, d- Experience of in-service training? The data used in the study were gathered through the application of a particularly developed questionnaire“The Management of Primary Education Institutions”on 65 principals, 204 senior and 166 junior teachers in 18 different schools. In analysing the data, tables have been set up in which the frequency, proportion and mean could be seen and variant analyses and (t) test technique have been used to compare the perceptions. The following results have been reached in this study: 1- Among those who answered the questions, the principals constitute 14.9 %, senior teachers is 16 years more than the others constitute 68.8 % of the group. Female subjects constitute 43.4 %, male subjects constitute 56.6 %. Those who haven't received any expertness education constitute. 98.2 % and those who haven't received any in-service training constitute 34.9 %.2- According to the results of the study, the primary education institution was qualified“Satisfactory”and“Very Good”in terms of the students' preparation for higher education, health, and gaining life-long abilities,“Not enough”and“Satisfactory”in terms of enabling the students to think and produce ideas; and“Satisfactory”in terms of reaching the other aims. 3- The primary education institution management was qualified somewhere between“satisfactory”and“Very Good”in terms of constructing the structure. 4- The existence of management process in primary education institutions has been maintained with the ranks of“Satisfactory”and“Very Good”and very close to“Satisfactory”. 5- Within the process of a spirit of organisation the principals of primary education institutions have been qualified“Very Good”by the principals; somewhere between“Satisfactory”and“Very Good”by the senior teachers; and“Satisfactory”by the junior teachers. 6- The disparity between the junior teachers' perceptions and those of senior teachers, and between the principals and teachers has been considered reasonable. It can be said that the perceptions of junior teachers are more positive compared to senior teachers'. 7- The disparity among the subjects' perceptions is reasonable in terms of;“Sex”,“Experience in the Work Field”,“Level of Education”and“In-service Training”. Key Phroses. Management Of Primary Education Institutions; Goal, structure, process, climate. iv