Bangladeş'te mikro finansman: İslami mikro finans üzerine bir vaka çalışması
Microfinance in Bangladesh: A case study on Islamic microfinance
  1. Tez No: 641313
  2. Yazar: SYED MAGFUR AHMAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Finansı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu tez çalışması Bangladeş'teki mikro finans faaliyetlerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca çalışma, genel çerçevede İslami mikro finansın vaka çalışması odaklı temel düzeydeki etkisini incelemektedir. Bu tez ikincil verilere dayalı nitel yöntemle analiz edilmiştir. Bangladeş'in bağımsızlığından bu yana, ülkenin ekonomik hareketliliğinde birçok iniş ve çıkış yaşandığı görülmektedir. Özellikle bu bağlamda son yıllarda ülkenin kişi başına düşen milli geliri yaklaşık iki bin ABD dolarını aşmakta olduğu gözlenmektedir. GSYH'de tüm kalkınma göstergeleri yukarı yönlüdür. Ekonomik büyüme istikrarlı biçimde yüzde 7'den fazla gerçekleşmektedir. Gelişmekte olan ülke statüsünde olan Bangladeşin ekonomik büyümesinde, mikro finansman konusu önemli yer tutar. Bangladeş'te 1980'lerden bugüne kadar mikro finans hizmetlerinin gelişmesiyle yoksulluk oranı düşmekte ve olumlu sonuçlar gözlenmektedir. 1991 yılında %57 olan toplam yoksulluk, yıllık ortalama %120 oran düşüşle 2018 yılına kadar % 21'e kadar inmiştir. Bu tezde Bangladeş'in son otuz yılda mikro finans alanında büyük bir ilerleme kaydettiği gösterilmektedir. Son yirmi yıl boyunca, İslami mikro finans birçok ülkede geleneksel mikro finansın yanı sıra sosyo-ekonomik kalkınmada önemli rol üstlenmiştir. Bu tezde İslami mikro finansın zekât, sadaka ve vakıf gibi yardım finansman araçlarıyla yoksulluğun azaltılmasındaki rolü açıklanmıştır. İslami mikro finans kurumları ayrıca karz-ı hasen, murabaha, mudarebe, tekafül, ijarah ve selem gibi İslam hukuku prensiplerine dayanarak çeşitli yöntemler vasıtasıyla mikro kredi sunmaktadır. İslami mikro finans girişimcileri finanse ederek ekonominin güçlendirilmesini desteklemekte ve muhtemel riskleri paylaşmaktadır. Bu doğrultuda 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'ne ulaşmada İslam mikro finans için büyük bir potansiyel bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis paper aims to study microfinance operations in Bangladesh. Besides, the study examines the Islamic microfinance activities in general. Qualitative method and secondary data have been used in this study. Since independence, Bangladesh has seen many ups and downs in its economy. In this context, it is notable that the country's per capita income has exceeded around two thousand US dollars in recent years. All the indicators of GDP growth are going upward. The overall economic growth is more than 7% consistently. This study has found that, with the development of microfinance services in Bangladesh since the 1980s, the poverty rate has been decreased, and significant results have been observed. The poverty rate declined gradually since 1991, which was 57% in 1991, decreased to 21% until 2018. Microfinance has an essential place in the economic growth of Bangladesh. By the end of 2018, microfinance institutions have $ 7.17 billion in outstanding annual loans and collected 10.46 billion in the form of paid loans within approximately 31.20 million members. Over the past two decades, Islamic microfinance (IMFs) has been a socio-economic development approach along with traditional microfinance in many countries. This thesis paper concludes that Islamic microfinance plays a vital role in poverty reduction with aid financing tools such as zakat and charity. Islamic microfinance institutions also offer micro-credit by means of various mechanisms based on the principles of sharia such as Karz-i-Hasan, Murabaha, Mudaraba, Takaful, Ijarah, and Salam. Moreover, Islamic microfinance is supporting the strengthening of the economy by financing entrepreneurs and sharing possible risks. Therefore, there is a significant potentiality for Islamic microfinance in achieving the 2030 SDGs.