Orphan drug logistics
Yetim ilaçlarin lojistiği
  1. Tez No: 641350
  2. Yazar: ÇAĞLA FATMA DURSUNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR YETİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
“Yetim ilaçlar”yetim hastalıklarını tedavi etmek için geliştirilen tıbbi ürünlerdir. Az sayıda hasta bu tarz ilaçlara ihtiyaç duyduğu için, ilaç endüstrisi yetim ilaçlar ile pek ilgilenmemektedir. Bu nedenle küçük miktarlarda üretilmektedirler ve tedarik edilmeleri zordur. Ayrıca, bazı durumlarda yetim ilaçların hastalara acil olarak ulaştırılması gerekmektedir. Yetim ilaçların hastaya ulaştırılması için bazı düzenlemeler vardır. Bu düzenlemeler ülkeler arasında farklılık göstermektedir. Bu tezde, Türkiye özelindeki uygulama kapsamında yetim ilaçların lojistiğine odaklanılmıştır. Türkiye'deki uygulama dinamiklerini analiz edilmiştir ve ilgili Yöneylem Araştırması (YA) problemi tanımlanmıştır. Genel problem konumlandırma ve rotalama probleminin bir uygulaması olarak düşünülebilir. Aciliyet ve ambulans azlığına göre dört performans ölçütü tespit edilmiştir. Mevcut sistemdeki temel amaç ilaca ihtiyacı olan hastaya kısa sürede ilacı yetiştimektir. Bu nedenle, toplam mesafenin en aza indirilmesi ilk performans ölçütü olarak seçilmiştir. Ancak, her şehirdeki ambulansların azlığından dolayı, toplam ekstra rahatsızlık, maksimum ekstra rahatsızlık ve rahatsız edilen toplam şehir sayısı da analiz edilmiştir. Bu problem kapsamında, çok amaçlı optimizasyon yapmakla beraber Pareto-optimal çözümlerini analiz etmek için Epsilon-kısıt yöntemi kullanılmıştır. Türkiye örneği üzerinden hesaplamalar ve analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
“Orphan drugs”are medical products that are developed to treat orphan diseases. Since they are required by a small number of population, the pharmaceutical industry is not interested much in them. Hence they are produced in small amounts and they are difficult to attain. Moreover, patients may need them urgently. There are regulations for the transportation of orphan drugs to the patient. Those regulations differ among the countries. In this thesis, we focus on the logistics of the orphan drugs motivated by the application in Turkey. We analyze the implementation dynamics of Turkey and define related Operational Research (OR) problems. The overall problem can be considered as an application of location- routing problem. We identify four performance measures based on urgency and ambulance scarcity. The primal aim in the current system is to serve the patient in need at short notice. Therefore, the minimization of the total distance is chosen to be the first performance measure. However, due to scarcity of ambulances in each city, the total extra disturbance, the maximum extra disturbance and the total number of cities disturbed are also analyzed. The problem includes multi-criteria optimization and the Epsilon-constraint method is used to analyze the Pareto-optimal solutions. Turkey case is considered for computational analysis.