Development of probiotic incorporated edible coatings and effects on shelf-life of fresh strawberries
Probiyotik ile zenginleştirilmiş yenilebilir kaplamaların geliştirilmesi ve taze çileklerin raf ömrü üzerine etkisi
  1. Tez No: 641363
  2. Yazar: NAİME NUR TEMİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜBRA SULTAN ÖZDEMİR BİLİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Gıda Mühendisliği, Biotechnology, Food Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez çalışmasında, çilek meyvesi (Fragaria x ananassa) probiyotik bakteriler için alternatif bir taşıyıcı olarak kullanılmış ve Lactobacillus rhamnosus HN001 içeren jelatin kaynaklı yenilebilir kaplamaların çileklerin buzdolabı koşullarında 16 gün depolama süresince mikrobiyal ve fizikokimyasal kalitesi üzerine etkisi incelenmiştir. Bu amaçla, taze çilekler inulin ve Lactobacillus rhamnosus HN001 içeren jelatin film çözeltilerine daldırılarak kaplanmış ve 4oC'de depolanmıştır. Bu koşullarda 16 gün boyunca depolanan çileklerde probiyotik canlılığı, mikrobiyal ve fizikokimyasal kalite parametreleri belirlenen aralıklarla takip edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, jelatin-probiyotik ve jelatin-probiyotik-inülin içeren yenilebilir kaplamaların kontrol grubuna kıyasla çileklerin raf ömrünü artırdığı tespit edilmiştir. Bu kaplamaların, çileklerdeki ağırlık kaybını önemli ölçüde azalttığı görülmüştür. Çileklerdeki ağırlık kaybı kontrol, jelatin, jelatin-probiyotik, jelatin-inülin-probiyotik ile kaplanan örneklerde sırasıyla %38; %24.7 ; %17.6 ve %21.3 olarak tespit edilmiştir. Ayrıca depolama süresince kaplanmış çileklerin pH, titre edilebilir asitlik ve toplam çözünür katı madde miktarında önemli bir değişiklik gözlenmemiştir. Jelatin-probiyotik içeren kaplamalar, çileklerdeki maya-küf gelişimini ve mikrobiyolojik bozulmayı yavaşlatmıştır. Probiyotik canlı sayısı, çileklerde depolamanın 10. gününe kadar 8,9 log CFU/g ve 15. Gününde ise 7 log CFU/g olarak tespit edilmiştir. Sonuç olarak, yenilebilir jelatin kaplamaları probiyotikler için taşıyıcı olabileceği ve bu kaplamaların hızlı bozulabilen meyve ve sebzelerin raf ömrünü uzatmak için kullanılabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis work, strawberries (Fragaria x ananassa) were used as an alternative product to deliver probiotics, and the study aimed to investigate the effect of Lactobacillus rhamnosus HN001 incorporated gelatin films on microbial and physicochemical quality of strawberries during refrigerated storage. For this purpose, probiotic L. rhamnosus and inulin were added to gelatin-based coatings and applied onto fresh strawberries and stored at 4oC. Probiotic survivability, microbial, and physicochemical quality parameters of strawberries were monitored during 16 days of refrigerated storage on certain intervals. According to the results, gelatin-probiotic and gelatin-probiotic-inulin coatings improved the shelf-life of strawberries compared to the control group. These coatings significantly decreased the weight loss in strawberries. Weight loss of strawberries were found as 38%, 24.7%, 17.6%, and 21.3% in control, gelatin, gelatin-probiotic, gelatin-inulin-probiotic coated samples, respectively. Also, the coatings did not alter the pH, titratable acidity, and total soluble solids content during storage. Gelatin-probiotic coatings slowed down the fungal growth and decay rate of strawberries. Probiotic counts were found as 8.9 log CFU/g up to 10 days and 7 log CFU/g on the 15th day of storage in inoculated strawberries. These results suggest that probiotic incorporated gelatin films can be an alternative to deliver probiotics and improve the shelf-life of perishable fruits and vegetables.