Evaluation of vegetated roofs in terms of sustainable performance
Bı̇tkı̇lendı̇rı̇lmı̇ş çatıların sürdürülebı̇lı̇r performans açısından değerlendı̇rı̇lmesı̇
- Tez No: 641371
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA KARAGÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bitkilendirilmiş çatılar, sürdürülebilirlik akımının mimari tasarımda kullanılan önemli bir bileşenidir. Ancak günümüzde söz konusu çatı düzenlemelerinde zaman içinde zorluklar ortaya çıkmakta ve sürdürülebilir niteliklerini sağlayamamaktadır. Bu nedenle, tezde önce sürdürülebilirlik kavramı altında, mimaride sürdürülebilirlik ve bitkilendirilmiş çatılarda sürdürülebilirlik konuları açıklanmaktadır. Sonrasında bitkilendirilmiş çatıların tiplemeleri ve etkin kullanım faydaları incelenmektedir. Tüm incelemeler sonucunda bitkilendirilmiş çatılarda sürdürülebilirlik performansı ortaya konmaktadır. Bu performansa ulaşmada bitkilendirilmiş çatıların sürdürülebilirliğinin sağlanması için hangi etkenler altında hangi niteliklere sahip olması gerektiği araştırılmıştır. Bu niteliklere sahip bitkilendirilmiş çatıların yüksek performans göstermesine uygun olarak seçilmiş örnek detaylar ortaya konmuştur. Söz konusu niteliklerin hangi değişkenler altında kontrol edilebilmesini amaçlayan bitkilendirilmiş çatılara ait detaylı bir kontrol listesi oluşturulmuştur. Bu kontrol listesi ile değerlendirilmek üzere bitkilendirilmiş çatı niteliğini kapsayan İstanbul'dan 11 adet bina seçilerek incelenmiş ve sonuçları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Vegetated roofs are an important component used in architectural design as part of the sustainability movement. However, difficulties arise over time in such roof arrangements and they cannot satisfy sustainable characteristics in our day. For this reason, this thesis primarily discusses the topics of sustainability in architecture and sustainability in vegetated roofs, under the concept of sustainability. Later, it examines vegetated roofs typology and the advantages of their effective usage. As a result of all examinations, the vegetated roofs' sustainability performance is demonstrated. Research is carried out regarding what qualifications under which factors are needed to ensure sustainability of vegetated roofs so as to achieve such performance. In conformity with the fact that vegetated roofs with these qualifications exhibit high performance, suitably selected examples are detailed. A detailed control list is created in relation to vegetated roofs, aiming to control aforementioned qualifications under certain variables. With the purpose of examination using this control list, 11 buildings from İstanbul with vegetated roof characteristics are selected, examined and the results announced.