Erzincan ili bisiklet yolu güzergâhı araştırması
Investigation on the bikeway route in Erzincan
  1. Tez No: 641376
  2. Yazar: İBRAHİM SAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Kentlerdeki nüfusun artması ve beraberinde artan araç sahipliliği kent içi ulaşımını olumsuz şekilde etkilemektedir. Kent içi ulaşımın rahatlatılması için yeni yolların planlanması veya mevcut yolların genişletilmesi tam bir çözüm olamamaktadır. Bu çalışmanın amacı kent içinde bisiklet kullananların konum verileri kullanılarak bisiklet yolu güzergâhlarının belirlenmesidir. Ayrıca bisiklet kullanıcıların bisiklet güzergâhları bakımından beklentilerini belirlenmesidir. Çalışmada halkın bisiklet kullanımı ve bisiklet yolu ile ilgili beklentilerini belirlemek amacıyla yüz yüze anket çalışması yapılmıştır. Anket 21 sorudan oluşturulmuştur. Anket çalışması 413 kişiyle yapılmıştır. Ayrıca bisiklet kullanıcılarının yoğun olarak kullandıkları güzergahları belirlemek amacıyla bisiklet kullanıcılarının cep telefonlarına GPS takip programı yüklenerek kullanıcılara ait konum verileri elde edilmiştir. Çalışmada yöntem olarak anket sonuçlarına frekans ve ki-kare analizleri yapıldı. Bisiklet kullanıcılarının mobil uygulamadan elde edilen GPS verileri kullanılarak mekânsal analiz yapıldı. Anketten elde edilen veriler incelendiğinde, halkın büyük bir kısmının bisiklet kullandığı ve bisiklet yolu yapılmasını destekledikleri belirlendi. Ayrıca araç trafiği içinde bisiklet kullanmak istemedikleri ve bu durumun bisiklet kullanımını azaltan başlıca neden olduğu belirlenmiştir. Bundan dolayı da bisikleti ulaşım aracı olarak görenlerin az olduğu tespit edilmiştir. GPS takip programıyla elde edilen veriler incelendiğinde, bisikletlilerin daha çok ana arterleri güzergâh olarak tercih ettikleri belirlenmiştir. Bisiklet yollarının yapılması bisiklet kullanımını arttıracak ve kent içi ulaşımının rahatlamasına neden olacaktır. Bisiklet yolu güzergâhı belirlenmesi gibi planlama çalışmalarında konum verileri ile CBS kullanılması daha doğru çözümler sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Increasing population in the cities and increasing vehicle ownership negatively affect the urban transportation. Planning new roads or widening existing roads is not a complete solution for the relief of urban transportation. The aim of this study is to determine the cycle path routes by using the location data of bicycles in the city. In addition, cycling is the determination of the users' expectations in terms of cycling routes. In the study, a face-to-face survey was conducted to determine the public's expectations regarding bicycle use and bicycle path. The survey is composed of 21 questions. The survey was conducted with 413 people. In addition, in order to determine the routes frequently used by bicycle users, the GPS tracking program was installed on the mobile phones of the bicycle users and their location data was obtained. In the study, frequency and chi-square analyzes were performed on the survey results as a method. Spatial analysis was performed by using the GPS data obtained from the mobile application of bicycle users. When the data obtained from the survey were examined, it was determined that a large part of the people used bicycles and supported the construction of a bicycle path. In addition, it was determined that they did not want to use bicycles in vehicle traffic and this was the main reason for reducing bicycle use. Therefore, it was determined that there were few people who saw the bike as a means of transportation. When the data obtained from the GPS tracking program were examined, it was determined that cyclists mostly preferred the main arteries as a route. The construction of bicycle roads will increase the use of bicycles and will make the urban transportation more comfortable. Using GIS with location data in planning studies such as cycling route will provide more accurate solutions.