Erzincan ili merkez ilçesi tarım işletmelerinde işgücü varlığı ve kullanım durumu
  1. Tez No: 28151
  2. Yazar: AYSEMA ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ii ÖZET Yüksek Lisans Tezi ERZİNCAN İLİ MERKEZ İLÇESİ TARIM İŞLETMELERİNDE İŞGÜCÜ VARLI?I VE KULLANIM DURUMU Aysema ÖZÇELÎK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Çala Danışman: Prof. Dr. Ahmet ERKUŞ 1993, Sayfa: 93 jüri: Prof.Dr. Ahmet ERKUŞ Prof.Dr. Zıya Gökalp MÜLAYİM Prof.Dr. Rasih DEMİRCİ Araştırma, Erzincan îli Merkez ilçesi tarım işletmelerinde yapılmıştır. Amaç, bu işletmelerdeki işgücü varlığını ve bu işgücünün değerlendirme durumunu ortaya koymaktır. Araştırmada tabakalı tesadüfi örnekleme yöntemiyle belirle nen 53 tarım işletmesinden anket yapılarak toplanan veriler değerlendirilmiştir. Bu veriler 1990-1991 üretim yılına aittir. Anket yapılan işletmelerin % 87*si 1-50 dekar, % İ3'ü 51 dekar ve üzerinde işletme arazisine sahiptir. Araştırma sonuçlarına göre, incelenen işletmelerde her bir çiftçi ailesinin sahip olduğu ortalama işgücü varlığı işletme büyüklükleri itibariyle 3,50 - 4,28 E.1.B. arasında değişmekte, işletmeler ortalamasında ise 3,60 E.İ.B. olmak tadır. Mevcut işgücünün % 53,64" ünü 15-49 yaş arasındakiler oluşturmaktadır. Mevcut işgücünün 1-50 dekar genişlikteki işletmelerde % ll,99*u, 51 dekar ve daha büyük genişlikteki işletmelerde, £ 3,47'si işletme dışında çeşitli işlerde çalışmaktadır. Buna karşılık iş azamisi olduğu zamanlarda işletme dışından ücretli işçi tutarak çalıştırmaktadırlar. İncelenen işletmelerde tüm işletme büyüklük gruplarında atıl işgücünün bulunduğu tespit edilmiştir. Atıl işgücü % 51,41 oranı ile 1-50 dekar işletme büyüklük grubunda en fazla olup 51 dekar ve daha büyük işletmeler grubunda % 34,22, işletmeler ortalamasında ise % 48,96 nispetindedir. Atıl işgücü oranı çalışma dönemleri itibariyle ayrı ayrı incelenmiş ve en az % 35,70 oranıyla sonbahar çalışma dönemin de bulunmuştur. Bunu sırasıyla % 51,41 oranıyla ilkbahar çalışma dönemi, % 52,47 oranıyla bakım dönemi takip etmektedir. Atıl işgücünün en fazla olduğu çalışma dönemi ise % 66,22 ile hububat hasadı dönemidir.İÜ Araştırma sonucunda, incelenen işletmelerin tümünün, üretim faaliyetlerini, üretim kaynaklarının daha etkin olarak kullanıldığı optimal bir üretim planından yoksun olarak yürütmelerinden dolayı, atıl işgücü miktarının arttığı gözlenmiştir. İncelenen işletmelerin optimal üretim desenine göre çalışmaları halinde atıl kalan işgücü oranı tüm isletme büyüklük gruplarında ve işletmeler ortalamasında daha düşük olmak tadır. ANAHTAR KELÎMELER : Tarım işletmesi, Tarımsal işletmecilik, Tarımsal İşgücü, Atıl İşgücü, Doğrusal Programlama.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT Masters Thesis LABOUR AVAILABLE AND LABOUR USE IN FARMS IN CENTRAL DISTRICT OF ERZÎNCAN PROVINCE. Aysema ÖZÇELÎK University of Ankara Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Prof.Dr. Ahmet ERKUŞ 1993. Page: 93 Jury: Prof.Dr. Ahmet ERKUŞ Prof.Dr. Ziya Gökalp MÜLAYİM Prof.Dr. Rasih DEMÎRCÎ This research was carried out on farms in the Central District of Erzincan Province. The purpose of this research is to determine the labour force available and utilization on those farms. The data used in this study was collected foom 53 farms which were selected by stratified random sampling method. Of the farms studiad 87 percent have a farm land between 1-50 decares, of the farms 13 percent have a farms 51 decares and more than 51 decares. According to results of this research, the farms studied have 3,50 - 4,28 manpower units of labour by size groups and 3,60 M.U. on the average. 53,64 percent of the labour force supplied from 15-49 years of age group on the average. 11,99 percent of ths family labour has been working in off-farm jobs in the first size group and 3,47 percent in the second size group. But during the peak working periods those farms have been employing casual labour. There have been idle labour on all of the size groups. It reaches its maximum with 51,41 percent in 1-50 decares size group, 34,22 percent in 51 decares and more than 51 decares size group. The idle labour is 48,96 percent on the average. The percentage of idle labour varied throug subproduction periods and it was determined that it was minimum with 33,70 percent in autumn, work period. This was followed with 51,41 percent in spring work periods and with 52,47 percent in care periods. The maximum level of idle labour with 66,22percent has been reached in cereal harvest period. In this study, an optimum farm plan for each size group was calculated and it was determined that the idle labour percentages could have been decreased. KEY WORDS: Farm, Agricultural Management, Agricultural Labour, Idle Labour, Linear Programming.