Kamfor temelli kiral fosforik asitler: Sentez ve asimetrik uygulamaları
Camphor based chiral phosphoric acids: Synthesis and asymmetric applications
- Tez No: 641377
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDULLAH KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Yüksek lisans tezi olarak sunulan bu çalışmada (R)-kamfordan çıkılarak kamfor tabanlı kiral fosforik asitlerin sentezlenmesi ve heteroaromatik bileşiklerin asimetrik Friedel-Crafts alkilasyon tepkimelerinde organokatalizör olarak test edilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmada ilk olarak (R)-kamfordan çıkılarak kamfor tabanlı kiral fosforik asitler sentezlenmiştir. Daha sonra sentezlenen bu bileşikler heteroaromatik bileşiklerin asimetrik Friedel-Crafts alkilasyon tepkimelerinde organokatalizör olarak test edilmiştir. Bulgular: Yapılan çalışmalar sonucunda elde edilen verilere göre, sentezlenen kiral fosforik asitlerin katalitik etkiye sahip oldukları, ancak enantiyoseçicilik performanslarının çok düşük olduğu belirlendi. Sonuç: Sentezlenen komfor tabanlı kiral fosforik asitlerin enantiyoseçicilik performanslarının düşük olması moleküllerin hacimli asimetrik çevreye sahip olmamaları ile açıklandı. Bu hipoteze dayanılarak daha hacimli kiral fosforik asitlerin tasarımı yapıldı. Ancak, tasarlanan kiral fosforik asitlerin sentezi başarısızlıkla sonuçlandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study presented as a master's thesis, it is aimed to synthesize camphor-based chiral phosphoric acids starting from (R)-camphor and test them as an organocatalyst in the asymmetric Friedel-Crafts alkylation reactions of heteroaromatic compounds. Method: In the first stage of study, camphor-based chiral phosphoric acids were synthesized starting from (R)-camphor. Thereafter, the synthesized compounds were tested as organocatalysts in the asymmetric Friedel-Crafts alkylation reactions of heteroaromatic compounds. Findings: According to the data obtained as a result of the studies, it was determined that the synthesized chiral phosphoric acids have a catalytic effect, but their enantioselective performance is very low. Results: The low enantioselectivity performance of synthesized chiral phosphoric acids was explained by the fact that the molecules do not have bulky asymmetric environment. Based on this hypothesis, more bulky chiral phosphoric acids were designed. However, the synthesis of the designed chiral phosphoric acids failed.