Futbol ve basketbolcularda grup sargınlığı ve narsistik kişilik özelliklerinin incelenmesi
Examining of basketball and football players group cohesion and narcissistic personality features
  1. Tez No: 641389
  2. Yazar: YİĞİT TÜMBAŞER
  3. Danışmanlar: PROF. ZEYNEP FİLİZ DİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı, futbol ve basketbolcuların grup sargınlığı ve narsistik kişilik özelliklerini araştırmaktır. Aynı zamanda eğitim durumu, cinsiyet, annebaba eğitim durumu ve oynadığı pozisyon gibi parametrelerin grup sargınlığı ve narsisizme etkisinin olup olmadığını araştırmaktır. Çalışmaya Adana ilinde mücadele eden 80 basketbolcu, 80 futbolcu olmak üzere toplam 160 sporcu katılmıştır (yaş ortalaması =21.61±3.41). Veri toplama aracı olarak Narsistik Kişilik Envanteri (NKE-16) ve Grup Sargınlığı Envanteri kullanılmıştır. Verilerin analizinde One Way Anova, T- testi, Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis H testi, ilişkileri belirlemede Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Verilerin analizi sonucunda; sporcuların narsisizm ve sargınlık düzeyleri arasında negatif düşük düzey bir ilişki bulunmuştur (r=-.48, r²=.23). Sporcuların narsisizm düzeyleri arasında istatistiksel açıdan anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the narcissism personality features and group cohesion levels of basketball and football players. It is also to investigate the effects of group cohesion and narcissism on parameters such as education level, gender, Parent education level and athlete's position. This research was conducted with 160 athletes, 80 basketball players and 80 football players from the city of Adana (mean age =21.61±3.41). Narcissistic personality inventory and the group environment questionnaire were used as data collection tools. one way anova, t test, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis H and pearson correlation test were used to analyze the data. As a result of the analysis of the data, there is a negative low level relationship between narcissism and team cohesion (r=-.48, r²=.23). No statistically significant difference was found between the narcissism levels of athletes (p>0,05).