Alt ekstremitenin deneysel iskemi/reperfüzyon modelinde gelişen reperfüzyona bağlı böbrek hasarına papaverin ve vitamin C (Askorbik asid)'nin etkilerinin araştırılması.
Investigation of the effects of papaverine and vitamin C (Ascorbic asid)'s over renal injury caused by reperfusion which develops on lower limp experimental iskemia/reperfusion model.
- Tez No: 310000
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERCHAT CHOUSEIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu deneysel çalışmada, sıçan infrarenal abdominal aortunda oklüzyon-reperfüzyon sonrası böbreklerde oluşan iskemi/reperfüzyon hasarı üzerine vitamin C ve papaverinin etkisi araştırıldı. 32 adet Sprague-Dawley cinsi dişi sıçan randomize olarak, eşit sayıda (n=8) dört gruba ayrıldı. Kontrol grubuna median laporotomi ve diseksiyon uygulandı. Diğer gruplara uygulanan toplam deney süresi sonunda sol nefrektomi uygulandı. İskemi/reperfüzyon grubuna median laporotomi ardından infrarenal aortaya mikrovasküler klemp konularak 60 dakika iskemi oluşturuldu, ardından klemp kaldırılarak 120 dakika reperfüzyon uygulandı. Reperfüzyon süresinin sonunda sol nefrektomi yapıldı. Vitamin C grubuna, iskemi/reperfüzyon grubuna ek olarak klemp kaldırılmadan 15 dakika önce 50 mg/kg dozunda vitamin c infüzyonu başlandı ve reperfüzyon süresince devam edildi. Reperfüzyon süresinin sonunda sol nefrektomi yapıldı. Papaverin grubuna iskemi/reperfüzyon grubuna ek olarak klemp kaldırılmadan 15 dakika önce 1.5 mg/kg dozunda papaverin infüzyonu başlandı ve reperfüzyon süresince devam edildi. Reperfüzyon süresinin sonunda sol nefrektomi yapıldı. Böbrek dokuları formaldehit ile fikse edildi. Ardından kesitler hazırlanarak Hematoksilen-Eozin ile boyandı. Preparatlar ışık mikroskobunda değerlendirildi. Histopatolojik incelemede kontrol grubu ile iskemi/reperfüzyon grubu arasında anlamlı patolojik değişiklik tespit edildi. Vitamin C grubunda Bowman kapsül dilatasyonu, tübül epitel dejenerasyonu, tübüler dilatasyon, damar konjesyonu istatistiksel olarak anlamlı iken, interstisyel inflamatuvar infiltrasyon anlamsızdı. Papaverin grubunda Bowman kapsül dilatasyonu, tübül epitel dejenerasyonu, tübüler dilatasyon istatistiksel olarak anlamlı iken, damar konjesyonu, interstisyel inflamatuvar infiltrasyon anlamsızdı. Sonuç olarak çalışmamızda vitamin C'nin serbest radikal süpürücü etkisi ile papaverinin ise vazodilatatör etki ile mikrosirkülasyonu koruyarak akut alt ekstremite iskemilerinde reperfüzyon sonrası böbrekte gelişecek hasarı azaltabileceği düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
In this experimental study, the effect of vitamin C and papaverine on ischemia-reperfusion injury in kidneys occuring after occlusion-reperfusion of rat infrarenal abdominal aorta was investigated. 32 Spraque-Dawley female rats were randomly divided into four equal groups (n=8). Median laporotomy and dissection were performed on control group. Left nefrectomy operations were performed to rats of other groups at the end of the total experimental period. In group of ischemia/reperfusion, micro vascular clamps were put on infrarenal aorta and 60 minutes of ischemia was supplied and than 120 minutes of reperfusion was applied. In addition to ischemia/reperfusion group, 50 mg/kg dose of vitamin C infusion was started to perform in vitamin C group 15 minutes before the clamp was removed and was continued throughout reperfusion. Left nephrectomy was performed at the end of the reperfusion period. In addition to ischemia/reperfusion group, 1,5 mg/kg dose of papaverine infusion was started to perform in papaverine group 15 minutes before the clamp was removed and was continued throughout reperfusion. Left nephrectomy was performed at the end of the reperfusion period. Renal tissues were fixed with formaldehyde. Then, having preparing insicions renal tissues were stained with hematoxylin-eosin. Samples were examined by light microscopy. Meaningful pathological alterations were found out between ischemia and reperfusion group and control group. In vitamin C group, while dilatation of Bowman?s capsule, tubular epithelial degeneration, tubular dilatation, and vascular congestion were statistically significant, interstitial inflammatory infiltration was meaningless. In papaverine group, dilalation of Bowman?s capsule, while degeneration of tubular epithelium, and tubular dilatation were statistically significant, vascular congestion, and interstitial inflammatory infiltration were meaningful. As a result, regarding our study; by saving microcirculation with the radical scavenging effect of vitamin C and with vasodilatory effect of papaverine, we think that it may reduce the injury which might occur in kidneys following the reperfusion in the acute lower extremity ischemias.