Alt ekstremitenin deneysel iskemi/reperfüzyon modelinde gelişen reperfüzyona bağlı böbrek hasarına ellajik asit, vanilik asit ve rosmanirik asit'in etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of ellagic acid, vanillic acid and rosmarinic acid on reperfusion-related kidney damage developed in the experimental lower extremity ischemia/reperfusion model
  1. Tez No: 757233
  2. Yazar: ALPER GÜRMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORKUT GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
48 adet Sprague-Dawley cinsi dişi sıçan randomize olarak, eşit sayıda (n=8) altı gruba ayrıldı. Kontrol grubuna median laparotomi ve diseksiyon uygulandı. Diğer gruplara uygulanan toplam deney süresi sonunda kan örnekleri alındı ve bilateral nefrektomi yapıldı. İskemi/reperfüzyon grubuna median laporotomi ardından infrarenal aortaya mikrovasküler klemp konularak 60 dakika iskemi oluşturuldu ardından klemp kaldırılarak 120 dakika reperfüzyon sağlandı. İskemi/reperfüzyon grubuna ek olarak; iskemi/reperfüzyon+ ellajik asit grubuna 100mg/kg ellajik asit, iskemi/reperfüzyon+vanilik asit grubuna 12 mg/kg vanilik asit, iskemi/reperfüzyon+ rosmarinik asit grubuna 50 mg/kg rosmarinik asit ve iskemi/reperfüzyon+ ellajik asit + vanilik asit+ rosmarinik asit grubuna 100mg/kg ellajik asit + 12 mg/kg vanilik asit + 50mg/kg rosmarinik asit klemp kaldırılmadan 15 dakika önce uygulandı. Tüm gruplara reperfüzyon süresinin sonunda bilateral nefrektomi yapıldı ve kan örnekleri alındı. Böbrek dokuları formaldehitle fikse edildi, kesitler hazırlanarak hemotoksilen-eozin ile boyandı. Preparatlar ışık mikroskobunda değerlendirildi. Alınan kan örnekleri santrifüj edilip serumlarına ayrıldı ve biyokimya laboratuarında çalışıldı. Histopatolojik ve biyokimyasal değerlendirmeler sonucunda iskemi/reperfüzyon grubunda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı kötüleşme tespit ettik. Histopatolojik ve biyokimyasal değerlendirmeler sonucunda iskemi/reperfüzyon+ilaç uygulanan gruplarda iskemi/reperfüzyon grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı olmayan klinik olarak anlamlı sayılabilecek iyileşmeler tespit ettik. Sonuç olarak ellajik asit, vanilik asit ve rosmarinik asit uygulanmasının antioksidan etkileri ile akut alt ekstremite iskemilerinde reperfüzyon sonrası böbrekte gelişecek hasara olumlu etkileri olabileceği görüldü. Bu bulguların tam olarak ortaya konması ve pratikte kullanılabilmesi için daha geniş deneysel ve klinik çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
48 female Sprague-Dawley rats were randomly divided into six equal groups (n=8). Median laparotomy and dissection were performed in the control group. At the end of the total experimental period applied to the other groups, blood samples were taken and bilateral nephrectomy was performed. In the ischemia/reperfusion group, after median laparotomy, a microvascular clamp was placed on the infrarenal aorta and ischemia was created for 60 minutes, then the clamp was removed and reperfusion was achieved for 120 minutes. In addition to the ischemia/reperfusion group; 100mg/kg ellagic acid to the ischemia/reperfusion+ ellagic acid group, 12 mg/kg vanillic acid to the ischemia/reperfusion+vanillic acid group, 50 mg/kg rosmarinic acid to the ischemia/reperfusion+ rosmarinic acid group and ischemia/reperfusion+ ellagic acid + vanillic acid+ rosmarinic acid group 100mg/kg ellagic acid + 12 mg/kg vanillic acid + 50mg/kg rosmarinic acid was applied 15 minutes before the clamp was removed. Bilateral nephrectomy was performed in all groups at the end of the reperfusion period and blood samples were taken. Kidney tissues were fixed with formaldehyde, sections were prepared and stained with hematoxylin-eosin. The preparations were evaluated under the light microscope. The blood samples taken were centrifuged and separated into their serums and studied in the biochemistry laboratory. As a result of histopathological and biochemical evaluations, we found statistically significant worsening in the ischemia/reperfusion group compared to the control group. As a result of histopathological and biochemical evaluations, we found clinically significant improvements that were not statistically significant in the ischemia/reperfusion+drug applied groups compared to the ischemia/reperfusion group. As a result, it was seen that the antioxidant effects of ellagic acid, vanillic acid and rosmarinic acid application may have positive effects on the damage to develop in the kidney after reperfusion in acute lower extremity ischemia. Larger experimental and clinical studies are needed to fully reveal these findings and to use them in practice.