Adıyaman ilinde koroner arter hastalığının erken tanısında kandaki uzun kodlamayan RNA'lar (lncRNA'lar) (MEG3, malat1, MIAT, MCM3AP-AS1): Erken biyobelirteç olabilir mi?
In The Early Diagnosis of Coronary Artery Disease at Adıyaman Province, The Long Non-coding RNAs in the Blood (MEG3, MALAT1, MIAT, MCM3AP-AS1): Could It Be Early Biomarkers?
- Tez No: 641468
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR BAĞIŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genetik, Kardiyoloji, Genetics, Cardiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
En yaygın kalp hastalığı formu olan ve ateroskleroz zemininde gelişen Koroner Arter Hastalığı (KAH), ülkemizde ve tüm dünyada ölüm nedenleri arasında birinci sırada yer almaktadır. KAH etiyolojisinde geleneksel ve yeni tanımlanmış risk faktörleri ile birlikte genetik temelli nedenlerde oldukça önemli rol oynamaktadır. Poligenik bir hastalık olan KAH patofizyolojisinde çevresel faktörler ve çok sayıda genin birlikte rol aldığı birçok yolak bulunmaktadır. Epigenetik faktörlerin KAH gelişimine katkıda bulunduğu ve önemli epigenetik düzenleyicilerden olan uzun kodlamayan RNA (lncRNA)'ların hastalık gelişiminde rol oynadığı gösterilmiştir. lncRNA'lar plazma ve diğer vücut sıvılarında stabil olmaları nedeni ile kardiyovasküler hastalıklarda özellikle KAH tanı ve prognozuna yönelik yeni bir biyobelirteç ve tedavi hedefi olarak araştırılmaya başlanmıştır. Çalışmamızda Adıyaman ilinde KAH şüphesi ile tanı veya tedavi amaçlı koroner anjioygrafi yapılan olguların periferik tam kan örneklerinden lncRNA ekspresyon düzeyleri ölçüldü. Bu amaçla koroner anjiyografisi normal olan (%50 darlık, obstrüktif) KAH tanısı alan 45 olgu olmak üzere toplam 90 olgu çalışmaya dahil edilmiştir. Periferik tam kan örneklerinden total RNA eldesi ve cDNA dönüşümü sonrasında MEG3, MALAT1, MIAT ve MCM3AP-AS1 için kantitatif real time polimeraz zincir reaksiyonu (qRT-PCR) metodu ile lncRNA ekspresyon düzeyleri araştırıldı. 2-ΔCt formülü kullanılarak qRT-PCR sonuçları istatistiksel olarak analiz edildi. lncRNA ekspresyon düzeylerinin karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi, demografik özellikler ve klinik bulgulara göre lncRNA ekspresyon ilişkisinin istatistiksel olarak değerlendirilmesinde χ 2 (ki-kare) testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Coronary artery disease (CAD), which is the most common form of heart disease and which develops on the basis of atherosclerosis, ranks first among the causes of death in our country and in the whole world. Along with traditional and newly defined risk factors, genetic based reasons also play a very important role in CAD aetiology. Environmental factors and several pathways with a large number of genes play a role in the pathophysiology of CAD, which is a polygenic disease. It has been shown that epigenetic factors contribute to CAD development and long noncoding RNAs (lncRNA), which are important epigenetic regulators, play a role in disease development. lncRNAs have begun to be researched as a new biomarker and treatment target for the diagnosis and prognosis of cardiovascular diseases, especially CAD, due to their stability in plasma and other body fluids. In our study, lncRNA expression levels were measured from peripheral whole blood samples of cases that underwent coronary angiography for diagnostic or therapeutic purposes with a suspicion of CAD. For this purpose, a total of 90 cases, 45 cases whose coronary angiographies were normal (%50 constriction, obstructive) was found in their coronary arteries, were included in study. lncRNA expression levels were researched by quantitative real-time polymerase chain reaction (qRT-PCR) method for MEG3, MALAT1, MIAT and MCM3AP-AS1 after total RNA acquisition and cDNA conversion from peripheral whole blood samples. qRT-PCR results were analyzed statistically by using 2-ΔCt formula. Mann Whitney U test was used to compare lncRNA expression levels and χ 2 (Chi-square) test was used in the statistical assessment of lncRNA expression relationship according to demographic characteristics and clinical findings.