Adıyaman popülasyonunda IL-6 -174 G/C polimorfizmi ile koroner arter hastalığı arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between IL-6 -174 G/C polymorphism and coronary artery disease in Adiyaman population
  1. Tez No: 457721
  2. Yazar: YUNUS KÜÇÜKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF SEVGİLER, YRD. DOÇ. DR. MERAL URHAN KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Kardiyoloji, Biology, Genetics, Cardiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Çalışmamızın amacı Adıyaman iline ait popülasyonda koroner arter hastalığı olan bireylerde, IL-6 geni -174 G/C polimorfizmi ile koroner arter hastalığı arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Bu amaç doğrultusunda, hasta ve kontrol grubundan alınan kan örneklerinden ayrıştırılan DNA, PCR ve elektroforetik yöntemlerle analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarımıza göre koroner arter hastalığı ile IL-6 geni -174 G/C polimorfizmi arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Gen polimorfizminin görülme sıklığı farklı etnik gruplarda farklılık göstermektedir. KAH oluşumunda IL-6 -174 G/C gen polimorfizminin rolünün daha iyi anlaşılması için etnik köken dikkate alınarak çalışmaların bu yönde yapılmasının daha uygun olacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is to investigate the relationship between coronary artery disease (CAD) and IL-6 gene -174 G/C polymorphism in coronary artery patients who live in Adiyaman City, Turkey. With this aim, we isolated the DNA from healthy and patient people's blood and -174 G/C polymorphism was analysed by using polymerase chain reaction (PCR) and electrophoretic techniques. According to our results, there is a significant relation between coronary artery disease and -174 G/C polymorphism in patients who live in Adiyaman City, Turkey. Incidence of -174 G/C gene polymorphisms may vary between different ethnic groups. Further studies should be conducted with different ethnic groups to understand the role of IL-6 -174G/C polymorphism in CAD progress.