Adıyaman ilinde radon gazı konsantrasyonları ölçümleri
  1. Tez No: 56194
  2. Yazar: KANİ ARICI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ADNAN KÜÇÜKÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
59 ÖZET Adıyaman ilinde., evlerde radon ve radon ürünleri konsantrasyonları ölçümleri, Pasif yöntem denilen plastik esaslı nükleer iz dedektörleri kullanılarak yapılmıştır. Ticari adı CR-39 olan nükleer iz dedektörleri, bir plastik kap içerisine konuldu ve ağzı geçirgen bir zarla kapatıldı. Bu şekilde hazırlanmış olan dedektörler, yaz 1994 ve kış 1995 mevsimlerinde iki kategoride dağıtıldı ve radona maruz bırakıldı. Sonra bu dedektörler değerlendirmek için toplandı ve“Kimyasal İz Kazıma”yöntemiyle izlerin mikroskop altında görünmesi sağlandı. Görünen bu izler mikroskop altında sayılarak dedektör üzerindeki ortalama net iz sayısı bulundu. Bu sonuçlar kalibrasyon çarpanı ile çarpılarak radon aktiviteleri bulundu. Bulunan bu değerler Uluslararası Radyolojik Korunma Komisyonu (ICRP) tarafından belirlenen değerlerle karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
60 SUMMARY The concentration measurements of radon and radon products in Adıyaman province were carried out with plastic based nuclear trace detector known as passive method nuclear trace detectors commercially known as CR-39 were placed is a plastic container and covered with a permeable membrane. The detectors prepared like that were disturbed in summer and winter 1994 and subjected to radon. The detectors were later collected back to evaluate the results and the traces were made visible under microscope using a technique which is called“Chemical Trace Scratching”. The net trace numbers were counted under microscope. These number were multiplied with calibration constant to determine radon activities These values were compared with the values determined by International Committed of Radiation Protection (ICRP).