Van kedilerinde puberta öncesi reprodüktif gelişmeler
Before puberty reproductive developments in Van cats
- Tez No: 641471
- Danışmanlar: PROF. DR. FETİH GÜLYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışma, Van Kedilerinin puberta öncesi reprodüktif gelişmelerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada rerodüktif hormon ölçümleri ve vaginal hücrelerin morfolojik değişimlerinin belirlenmesi temel metodu oluşturmuştur. Çalışmada 6 dişi ve 6 erkek olmak üzere toplam 12 Van Kedisi araştırma materyali olarak kullanılmıştır. Kedilerden ayda bir kan ve vaginal swap alındı. Hormon düzeyleri Gamma Counter cihazında belirlendi. Vaginal smear preparatları mikroskopta incelendi. Ayrıca dişi ve erkek kedilerin doğum ve ergin canlı ağırlıkları ölçüldü. Östrojen hormon düzeyi puberta öncesinde 35 pg/ml, puberta sonrasında ise 296 pg/ml olarak, testosteron hormon düzeyi ortalamaları yaklaşık 1 pg/ml olarak belirlendi. Vaginal sitoloji bulgularına göre puberta öncesinde bazal ve parabazal hücrelerin intermediyer ve süperfisiyal hücrelere daha baskın olduğu, pubertadan sonra ise tersine bir tablonun ortaya çıktığı saptandı. Van kedilerinin ortalama doğum ağırlığı dişilerde 256.333 ± 9.156 gr, erkeklerde ise 237.166 ± 14.536 gr olarak bulunmuştur. Kedilerin ergin canlı ağırlığı dişilerde 1.773 ± 0.812 kg, erkeklerde ise 3.366 ± 0.161 kg olduğu tesbit edildi. Sonuç olarak; Van Kedilerinde puberta öncesi reprodüktif gelişmelerin hormon ölçümleri ve vaginal sitoloji ile saptanabileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
This study was done to assessment of reproductive development. Hormone assay and examination of vaginal cytology were been basic method. Male 6 and female 6 kittens were used as animal metarials. The body weight of animals were measured in time of bird and adult. Hormone assays were done in the Gamma Counter. The mean blood estrogene level was measured as 35 pg/ml before puberty, as 296 pg/ml after puberty. The mean blood testosterone level was determined as 1 pg/ml approximately. According to results of examination of vaginal cytology, basal and parabasal cells were more dominant to intermedier and süperficial cells in before puberty, opposite in after puberty. In the bird time, the body weight of kittens was measured as 256.333 ± 9.156 and 237.166 ± 14.536 gr in the females and males, respectively. The body weight of adults was measured as 1.773 ± 0.812 and 3.366 ± 0.161 kg females and males. Thus, it was concluded that the repeoductive developments can be evalute with hormone assay and vaginal cytology in the Van cats.